Burza tropikalna Amanda zabiła w Salwadrze co co najmniej 14 osób

PAP
PAP 1 min czytania

Potężna burza tropikalna Amanda utrzymująca się od soboty u wybrzeża Gwatemali powoduje intensywne opady dotykające zarówno ten kraj, jak i sąsiedni Salwador. Rzeki wylewają, zagrożeniem jest osuwająca się ziemia – relacjonuje AFP.

Według władz Salwadoru żywioł pochłonął 14 ofiar, z czego 11 w stołecznym San Salvador, a trzy w mieście San Juan Opico. Jak zaznaczył minister spraw wewnętrznych Mario Duran, liczba ta może się zwiększyć.

W stolicy kraju co najmniej 4,2 tys. osób musiało zostać ewakuowanych, ponieważ ich domy już zostały zniszczone albo są tym zagrożone; energia elektryczna dostarczana jest z przerwami.

“To bezprecedensowa sytuacja, mamy do czynienia z wielkim zagrożeniem, które nakłada się na inne niebezpieczeństwo o wielkiej skali” – powiedział burmistrz San Salvador Ernesto Muyshondt, odnosząc się do pandemii koronawirusa.

Obawiając się dalszych zniszczeń spowodowanych osuwającą się ziemią, prezydent kraju Nayib Bukele ogłosił w niedzielę 15-dniowy stan wyjątkowy.

Jak poinformowało w poniedziałek amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC), istnieje 80 proc. szans, że pozostałości burzy Amanda w ciągu 48 godzin utworzą cyklon nad półwyspem Jukatan w Meksyku.

87 proc. powierzchni zamieszkiwanego przez 6,6 mln mieszkańców Salwadoru jest uważana za tereny szczególnie podatne na ekstremalne zjawiska pogodowe – przypomina AFP.(PAP)

adj/ akl/

- Reklama -

W rządzie trwają prace nad nowym podatkiem

Prace dotyczące podatku od nadmiarowych zysków koncentrują się obecnie na analizie wyników sektorów węglowego i paliwowego bardziej niż na konkretnych

0 min czytania

Sztuczna inteligencja – czy to od niej będzie zależała przyszłość lekarzy?

Sztuczna inteligencja stanie się standardem medycyny. Lekarz i sztuczna inteligencja staną się najskuteczniejszym duetem w terapii medycznej. Medycy nie współpracujący

2 min czytania

Eksperci: unijny model rynku energii elektrycznej wymaga reform

Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu podziela potrzebę modyfikacji unijnego modelu rynku energii elektrycznej, który coraz bardziej nie przystaje

4 min czytania