CAB: eksport okien i drzwi do Stanów Zjednoczonych urósł w tym roku dwukrotnie

Udostępnij

“Choć utrzymanie tak wysokiej dynamiki wzrostu eksportu do USA może okazać się bardzo trudne, to jestem przekonany, że sezon 2022 zakończy się bardzo dużymi wzrostami w sprzedaży polskiej stolarki w tym kraju. Nawet wzrost na poziome 60-70 proc. na zakończenie tego roku będzie oznaczał duży sukces, a Stany Zjednoczone awansują o kilka pozycji na liście największych odbiorców polskich okien i drzwi” – ocenił główny analityk CAB Maksymilian Miros.

Największymi eksporterami okien i drzwi do USA są: Kanada, Chiny oraz Brazylia, a spośród europejskich krajów: Włochy, Niemcy i Polska. Według CAB na zakończenie roku 2022 nasz kraj ma duże szanse wyprzedzić Niemcy i zostać europejskim wiceliderem eksportu stolarki otworowej do Stanów Zjednoczonych.

Jak wynika z danych zebranych przez Centrum Analiz Branżowych, Stany Zjednoczone znajdują się w drugiej dziesiątce najpopularniejszych kierunków eksportowych dla polskich producentów. Wartość sprzedaży rodzimych okien i drzwi w USA wyniosła w 2021 roku ok. 40 mln euro, co oznaczało wzrost o 13 proc. względem sezonu 2020. Najwięcej sprzedaliśmy tam okien i drzwi z tworzyw sztucznych oraz z aluminium; znacznie mniej popularne eksportowo są produkty ze stali i z drewna.(PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Zmiany w zarządzie kopalni Bogdanka. Senatorowie są zdziwieni

Nie rozumiemy, dlaczego odwołuje się fachowca w kopalni, która osiąga zyski, ma bardzo wysoką wydajność i zastępuje się go prawnikiem z kilkuletnim doświadczeniem - mówili senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Kwiatkowski, komentując zmiany we władzach kopalni Bogdanka.

KE chce uprawnień do zmuszania firm do produkcji określonych towarów. Krytycy: “Pachnie chińskim kapitalizmem”

Firmy z siedzibą w Europie będą mogły zostać zmuszone przez Komisję Europejską do nadania priorytetu produkcji kluczowych produktów i składowania określonych towarów - wynika z ogłoszonych w poniedziałek przez Komisję Europejską propozycji nowych przepisów. Jeśli się nie zgodzą, mogą im za to grozić kary finansowe.
- Reklama -

REKLAMA