CBA: zatrzymani, m.in. Jakub B., usłyszą zarzuty w białostockiej prokuraturze

Udostępnij

Jakub B. to syn prezesa NIK Mariana Banasia. Banaś o jego zatrzymaniu poinformował na Twitterze. “Mój syn został dziś zatrzymany ok. godziny 13:30 na lotnisku Kraków Balice, gdy w towarzystwie małżonki wracał z urlopu. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze krakowskiej delegatury CBA” – napisał.

Informacje w tej sprawie przekazało również Centralne Biuro Antykorupcyjne w piątkowym komunikacie. Jak zaznaczyło, funkcjonariusze krakowskiej delegatury CBA prowadzą pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku śledztwo dotyczące składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez osobę pełniącą funkcję publiczną.

“W toku postępowania śledczy zgromadzili obszerny materiał dowodowy, który został poddany analizie. W związku z powziętymi ustaleniami przeprowadzono dzisiaj dwie realizacje. Na terenie województwa małopolskiego funkcjonariusze CBA zatrzymali społecznego doradcę Prezesa NIK – Jakuba B. Również na terenie Małopolski, przy współudziale funkcjonariuszy Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów, agenci CBA zatrzymali Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie – Tadeusza G.” – podał Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Biuro zapowiedziało, że “po zakończeniu czynności procesowych mężczyźni zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, gdzie usłyszą zarzuty”.

“Materiał zgromadzony przez śledczych wskazuje, że Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie kilkukrotnie ujawnił osobie nieuprawnionej informacje, które uzyskał w toku prowadzonych czynności służbowych, przekraczając tym samym swoje uprawniania. Ustalono ponadto, że uzyskawszy informacje o popełnieniu przestępstw nie dopełnił ciążących na nim obowiązków i nie zawiadomił właściwych organów” – napisano w komunikacie CBA.

Jak wskazano, w śledztwie ustalono, że “drugi z zatrzymanych kilkukrotnie posługiwał się poświadczającymi nieprawdę dokumentami w toku prowadzonych rozliczeń z krakowskimi Urzędami Skarbowymi, jak również w celu uzyskania dofinansowania z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie”.

“Śledztwo jest w toku. Planowane są kolejne czynności” – zapowiedziało CBA.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska, Aleksander Główczewski

agzi/ ago/ robs/

Źródło:PAP

Zobacz

W Europie ceny gazu spadają w miarę zapełniania magazynów tego paliwa

Ceny gazu w Europie spadają w miarę napełniania magazynów tego paliwa. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) są wyceniane niżej o 2,5 proc. - po 188,30 euro za MWh - podają maklerzy.

Francja/ “Le Figaro”: gazowy szantaż Putina ożywił w Niemczech debatę o energii atomowej

Niemcy mobilizują się do życia bez rosyjskiego gazu, a gazowy szantaż Putina ożywia w tym kraju debatę o energii atomowej – pisze w poniedziałek francuski dziennik „Le Figaro”, analizując skutki zmniejszonych dostaw rosyjskiego surowca do Niemiec.
- Reklama -

REKLAMA