Cena gazu TTF może w krótkim terminie wzrosnąć do 190 EUR/MWh – Goldman Sachs (opinia)

Udostępnij

Poniedziałkowe doniesienia medialne wskazywały, że Gazprom zamierza ograniczyć w środę przesył gazu przez Nord Stream 1 do ok. 20 proc. przepustowości z 40 proc. obecnie. Informacje spowodowały wzrost europejskich cen gazu – cena w kontraktach TTF notowanych w Holandii zwiększyła się o 14 euro do 176 EUR/MWh.

“Potencjalny spadek przepływów wydaje się być związany z wypowiedziami prezydenta Putina z zeszłego tygodnia w sprawie usunięcia dodatkowej turbiny z NS1, podczas gdy inna, naprawiona w Kanadzie, nie została jeszcze ponownie zainstalowana. Chociaż spodziewamy się, że przepływy zostaną przywrócone do 40 proc. pełnej mocy po zamontowaniu naprawionej turbiny, uważamy, że niepewność w zakresie dostaw gazu z Rosji pozostaje wysoka” – napisano w raporcie.

Scenariusz obniżenia przesyłu do 20 proc. gazociągu sugeruje – zdaniem autorów raportu – potencjalny krótkoterminowy wzrost cen do około 190 EUR/MWh.

W bazowym scenariuszu (40 proc. przesyłu NS1) Goldman Sachs zakłada, że utrzymanie ceny gazu TTF około 170 EUR/MWh w trakcie trzeciego kwartału pomoże w wypełnieniu magazynów do 90 proc. do końca października. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Baltic Pipe: kiedy pełna przepustowość gazociągu?

Kontrakty, które zostały podpisane w tym roku będą trochę mniejsze, ale od przyszłego roku rozpoczyna się już pełna przepustowość gazociągu - powiedział we wtorek podczas audycji w Radiu Szczecin wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Wall Street zbiera żniwo podwyżek stóp procentowych

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami. To kolejny dzień na minusie, chociaż początek dnia przyniósł próbę odbicia. Spośród głównych indeksów lekki wzrost zanotował jedynie Nasdaq.
- Reklama -

REKLAMA