Ceny gazu w Europie rosną; traderzy czekają na plany eksportowe Rosji w XII

PAP
PAP 2 min czytania

Holenderskie kontrakty na gaz zwyżkowały 7,0 proc. do 79,00 euro za megawatogodzinę, po wzroście w ub. tygodniu o 2 proc.

Dostawy gazu z Rosji poprawiły się po załamaniu na początku listopada, ale nadal są one znacznie poniżej poziomów z zeszłego roku.

Eksperci wskazują, że aukcje na grudniowe zdolności tranzytowe gazu z Rosji przez Ukrainę i Polskę powinny rzucić więcej światła na przyszłe wolumeny dostaw tego paliwa.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w sobotę, że przerwanie tranzytu gazu przez Białoruś byłoby naruszeniem kontraktu tranzytowego Rosji i Białorusi, po wcześniejszych groźbach ze strony prezydenta Białorusi o możliwym zablokowaniu dostaw gazu do Europy.

Putin wyraził nadzieję, że do tego nie dojdzie. Zastrzegł, że “teoretycznie” Alaksandr Łukaszenka może wydać takie polecenie.

W Europie tymczasem pojawia się pierwsza fala mrozów, podczas gdy zapasy gazu w regionie, przygotowane na obecny sezon grzewczy, są na najniższym poziomie od ponad 10 lat.

“O ile nie zmaterializują się wyższe przepływy gazu z Rosji, mroźna pogoda na początku zimy doprowadzi do dłuższego okresu wysokich cen gazu ziemnego i energii” – ocenia Carlos Torres Diaz, wiceprezes i szef badan rynku gazu i energii w Rystad Energy AS.

Diaz uważa, że Europa może nie zobaczyć znacznie wyższych dostaw gazu z Rosji, dopóki nie zostanie zatwierdzony budzący kontrowersje rurociąg Nord Stream 2 i nie rozpocznie on dostaw. (PAP Biznes)

aj/ mfm/

- Reklama -

Kryzys energetyczny stawia sektor IT pod ścianą: jak firmy radzi sobie z kosztami energii?

Za energię więcej płacą nie tylko odbiorcy indywidualni. Blady strach padł również na firmy, które muszą podwyższać koszty swoich usług.

8 min czytania

“Rzeczpospolita”: Rząd ma pchnąć wielkie zielone inwestycje

Znamy szczegóły założeń do aktualizacji strategii energetycznej. Gigantyczne nakłady finansowe czekają OZE i energetykę jądrową, a ceny wytwarzania prądu mają

3 min czytania