Ceny gazu w Europie w górę po sankcjach USA związanych z Nord Stream 2

- Reklama -

Holenderskie kontrakty na gaz zwyżkowały o 8,7 proc. do 91,34 euro za megawatogodzinę.

Stany Zjednoczone nałożyły w poniedziałek sankcje na dwa powiązane z Rosją podmioty, zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2 – poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Sankcjami objęta została firma Transadria Ltd. i jej statek. Nazwa drugiego podmiotu nie została ujawniona.

Eksperci wskazują, że sankcje zostały nałożone zbyt późno – budowa gazociągu została zakończona we wrześniu, a pierwsza z 2 nitek jest już wypełniona gazem.

„Nie sądzę, by te sankcje miały większy wpływ na ceny gazu, ponieważ nie zmienią faktu, że gazociąg już został zbudowany” – mówi Katja Jafimava z Oxford Institute for Energy Studies.

Amerykańska administracja prezydenta Joe Bidena w lipcu odstąpiła od sankcji na niemieckie firmy zaangażowane w Nord Stream 2 i osiągnęła porozumienie z Niemcami w sprawie rurociągu. Niemcy zgodziły się podjąć działania, jeśli Rosja użyje gazu jako broni w stosunkach z Ukrainą, ale pakt nie określił konkretnych kryteriów oceny.

W ub. tygodniu niemiecki regulator Bundesnetzagentur wstrzymał certyfikację spółki Nord Stream 2 AG jako operatora gazociągu Nord Stream 2.

Jako powód BNetzA podał, że spółka jest zarejestrowana w Szwajcarii, a operator powinien działać według prawa niemieckiego.(PAP Biznes)

aj/ mfm/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -