Ceny gazu w Europie w górę w reakcji na mocne cięcia dostaw z Rosji

Udostępnij

Na początku czerwca Gazprom ogłosił ograniczenie dostaw gazu rurociągiem Nord Stream 1 o 40 proc. Rosyjski koncern uzasadnił to opóźnieniami w pracach remontowych, prowadzonych przez firmę Siemens. Dostawy gazu tym gazociągiem wynoszą obecnie około 40 proc. przepustowości.

To wpływa na spowolnienie tempa uzupełniania magazynów gazu na Starym Kontynencie, co grozi spadkiem poziomu wymaganego do ogrzania domów w czasie nadchodzącej zimy.

Zapasy gazu w Europie spadły w sobotę o 1 proc., przerywając serię wzrostów.

Sytuacja może się jeszcze pogorszyć – w Nord Stream 1, największym połączeniu gazowym z Rosji do krajów Unii Europejskiej, zaplanowano w dniach 11-21 lipca całkowite wstrzymanie dostaw gazu ze wględu na prace konserwacyjne.

Niemcy, kluczowy odbiorca gazu przez Nord Stream, obawiają się, że połączenie to może już nie powrócić do pełnej przepustowości.

“Przerwa w działaniu Nord Stream 1 przetestuje zdolność rynku do dalszego magazynowania gazu, przy znacznie niższych rosyjskich dostawach” – wskazuje Sebastian Bleschke, szef INES, stowarzyszenia niemieckich operatorów magazynów gazu.

Niemieckie magazyny gazu są obecnie zapełnione w 58 proc., blisko średniej sezonowej. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Minister Moskwa: mamy 100 proc. gazu w magazynach

Jesteśmy zabezpieczeni na ten sezon; mamy już 100 proc. gazu w magazynach i wszystkie dostawy są realizowane – zapewniła w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. "Tej zimy będzie ciepło" - dodała.

W sobotę 13 sierpnia nad ranem przypadnie “noc spadających gwiazd”

Na sobotę 13 sierpnia nad ranem przypadnie tegoroczne maksimum roju meteorów Perseidy, czyli "noc spadających gwiazd". W różnych miejscach Polski organizowane są wówczas pikniki astronomiczne. Perseidy w mniejszym natężeniu można obserwować już wcześniej.
- Reklama -

REKLAMA