Ceny ropy idą w górę

Udostępnij

Ropa West Texas Intermediate (WTI) z dostawą w sierpniu kosztuje w poniedziałek rano 98 dolarów za baryłkę, po zwyżce o 0,4 proc. Wrześniowe dostawy tej odmiany są wyceniane na 95 dolarów, również o 0,4 proc. wyżej.

Za baryłkę Brent w dostawach we wrześniu płaci się 102 dolary, o 1,2 proc. więcej.

W ramach swojej pierwszej podróży na Bliski Wschód jako prezydent USA Joe Biden odwiedził pod koniec tygodnia Arabię Saudyjską. Głównym celem było zwiększenie wydobycia ropy, aby walczyć z wysokimi cenami paliw.

W niedzielę doradca departamentu stanu USA ds. bezpieczeństwa energetycznego Amos Hochstein powiedział, że główni producenci ropy naftowej mają wolne moce i prawdopodobnie zwiększą dostawy po wizycie prezydenta Bidena na Bliskim Wschodzie.

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej przyznał natomiast, że podczas sobotniego szczytu amerykańsko-arabskiego nie dyskutowano o ropie naftowej. Dodał, że OPEC+ będzie nadal oceniać warunki rynkowe i na podstawie tego podejmować decyzje. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

System Baltic Pipe: od Morza Północnego po gazociąg Jamalski

Baltic Pipe to liczący ok. 900 km cały system gazociągów, zaczynający się na Morzu Północnym. Biegnie przez Danię, Bałtyk, a jego ostatnią częścią jest lądowa odnoga na terytorium Polski. 1 października 2022 r. ruszyć ma przesył gazu w kierunku Polski.

Co się stało z Nord Stream? Premier Danii: nie można wykluczyć sabotażu

Nie można wykluczyć sabotażu - tak skomentowała premier Danii Mette Frederiksen informację o wycieku gazu z gazociągów Nord Stream. Duńska Agencja Energii podwyższyła poziom zagrożenia dla obiektów infrastruktury energetycznej do stopnia pomarańczowego, drugiego najwyższego w pięciostopniowej skali.
- Reklama -

REKLAMA