REKLAMA

Ceny ropy spadkami rozpoczęły nowy tydzień handlu

REKLAMA

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 89,53 USD, niżej o 1,37 proc.

Brent na ICE w dostawach na X wyceniana jest po 95,36 USD za baryłkę, niżej o 1,41 proc.

W niedziele przywódcy Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec rozmawiali m.in. na temat ożywienia porozumienia nuklearnego z Iranem, co mogłoby doprowadzić do poważnego wzrostu dostaw ropy przez tego producenta z OPEC.

“Kwartet” omówił postępujące negocjacje w sprawie umowy nuklearnej z Teheranem, w tym też m.in. “potrzebę wzmocnienia wsparcia dla partnerów w regionie Bliskiego Wschodu” – wynika z podsumowania rozmów przedstawionego przez amerykańską administrację.

Negocjacje “nuklearne” z Iranem mają być jeszcze kontynuowane, a władze tego kraju na razie przełożyły przedstawienie swojej odpowiedzi na przekazaną im wcześniej przez UE propozycję porozumienia.

“Iran chce mieć pewność, że jeśli obecny lub przyszły prezydent USA wycofa się z umowy nuklearnej, to Stany Zjednoczone będą musiały zapłacić za to cenę” – napisał na Tweeterze Seved Mohammad Marandi, irańsko-amerykański analityk akademicki i polityczny.

“To najlepszy sposób na ochronę potencjalnej umowy. Jeśli USA nie będą musiały płacić ceny za naruszenie lub porzucenie przyszłej umowy, historia się powtórzy” – podkreślił.

Umowa z 2015 roku zawierała ograniczenia w działalności nuklearnej Iranu w zamian za zniesienie sankcji międzynarodowych, nałożonych wcześniej na ten kraj.

W 2018 roku USA wycofały się z umowy, a irańskie władze odpowiedziały na ten krok złamaniem narzuconych przez układ restrykcji nuklearnych. (PAP Biznes)

Źródło:PAP
REKLAMA

Zobacz

Polacy chcą pracować zdalnie. Jaką rolę pełnią teraz biura?

Koniec pandemicznych ograniczeń bywa dużym wyzwaniem dla pracodawców, którzy...

Cena ropy na światowych giełdach jest najniższa od dziewięciu miesięcy

W poniedziałek cena ropy naftowej Brent na giełdzie w Londynie wynosiła na zamknięciu 84,06 dol. za baryłkę. To najniższa cena od 14 stycznia. 24 lutego w dniu inwazji Rosji na Ukrainę baryłka ropy Brent kosztowała 99 dol. Jej cena później rosła, osiągając w kulminacyjnym momencie poziom blisko 130 dol.

Reflex: do końca września ceny benzyny i diesla na stacjach nie powinny spadać

Do końca września ceny benzyny i diesla na stacjach nie powinny już spadać - poinformowali analitycy Refleksu. W ostatnim tygodniu tempo spadku cen hurtowych wyhamowało m.in. w związku z osłabieniem złotego i wzrostem cen produktów gotowych - dodali.

Od stycznia do lipca Polska wyeksportowała ponad milion ton węgla

Od stycznia do lipca 2022 r. za granice, zarówno do krajów UE jak i poza Unię, trafiło 1,05 mln węgla energetycznego - poinformował wiceminister aktywów Piotr Pyzik. Jak zaznaczył, węgiel eksportowały spółki państwowe i prywatne.

MKiŚ: Polska przewiduje dostarczanie Niemcom pełnej nadwyżki ropy naftowej

Polska przewiduje dostarczanie stronie niemieckiej pełnej nadwyżki ropy naftowej stanowiącej różnicę między potrzebami krajowych rafinerii a możliwościami technicznymi krajowej infrastruktury przesyłowej - poinformowało PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Co uratuje nas w kryzysie energetycznym?

60 proc. Polaków chce, by rząd pilnie uchwalił ustawę liberalizującą rozwój farm wiatrowych, powrócił do korzystniejszych rozwiązań dotyczących paneli słonecznych i wdrożył program lokalnych biogazowni – wynika z opublikowanego w środę sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Udostępnij