Ceny ropy w USA powyżej 90 USD/b; inwestorzy monitorują rozmowy USA-Iran

Udostępnij

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 90,91 USD, wyżej 0,17 proc., po zwyżce w poniedziałek o 2 proc.

Brent na ICE w dostawach na X wyceniana jest po 96,71 USD za baryłkę, w górę o 0,06 proc.

Inwestorzy śledzą doniesienia dotyczące rozmów o wznowieniu porozumienia nuklearnego z Iranem.

Po wielu miesiącach rozmów w sprawie ożywienia umowy nuklearnej z Iranem z 2015 roku szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że Iran otrzymał “ostateczny tekst” porozumienia.

“To, co można było negocjować, zostało wynegocjowane i jest teraz w ostatecznym tekście” – napisał na Tweeterze Borrell.

“Jednak za każdym problemem technnicznym i za każdym akapitem kryje się decyzja polityczna, którą należy podjąć w stolicach (USA i Iranu)” -wskazał.

“Jeśli te odpowiedzi będą pozytywne, możemy podpisać umowę” – podkreślił.

Przedstawiciel Departamentu Stanu USA powiedział, że Waszyngton jest gotów “szybko zawrzeć porozumienie” z Iranem.

Tymczasem wysokiej rangi przedstawiciel irańskiego resortu spraw zagranicznych powiedział agencji IRNA, że “Iran nie jest na tym etapie, na którym mówi się o finalizowaniu porozumienia”.

Projekt tekstu wynegocjowany przez Borella wymaga jeszcze dogłębnego przestudiowania, po czym Iran odpowie, czy porozumienie jest możliwe – cytuje MSZ Iranu agencja informacyjna IRNA.

Stany Zjednoczone i Iran mają kilka tygodni na podjęcie decyzji, czy chcą ożywić umowę nuklearną. Tekst porozumienia przedstawiony przez UE wymaga podpisu prezydenta USA Joe Bidena i jego irańskiego odpowiednika Ebrahima Raisi.

Umowa z 2015 roku zawierała ograniczenia w działalności nuklearnej Iranu w zamian za zniesienie sankcji międzynarodowych, nałożonych wcześniej na ten kraj. W 2018 roku USA wycofały się z umowy, a irańskie władze odpowiedziały na ten krok złamaniem narzuconych przez układ restrykcji nuklearnych.

Rozmowy Iranu z Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Chinami i Rosją oraz pośrednio z USA na temat ożywienia umowy nuklearnej, rozpoczęły się w Wiedniu w 2021 roku i toczyły się z przerwami od wielu miesięcy. Gdyby doszło do finalizacji porozumienia na rynki mogłoby trafić więcej irańskiej ropy.

Tymczasem analitycy Energy Aspects oceniają, że ceny ropy mogą zniżkować w najbliższej perspektywie z powodu sezonowego zastoju popytu i zbliżających się prac konserwacyjnych w rafineriach.

“W najbliższym czasie ropa może słabnąć z powodu zbliżających się konserwacji rafinerii i sezonowego zastoju popytu” – powiedziała Amrita Sen, główna analityczka rynków ropy w Energy Aspects w wywiadzie w Bloomberg Surveillance.

“Mimo to, ceny ropy powinny wzrosnąć w zimie, gdy USA przestaną uwalniać surowiec ze strategicznych rezerw i zacznie działać unijne embargo na dostawy rosyjskiej ropy” – dodała.

“Rynek roby będzie się zacieśniał bardzo, bardzo szybko” – podkreśliła.

Tymczasem nabywcy ropy naftowej w południowej Europie “po cichu” powracają do kupowania rosyjskiego surowca, podczas gdy unijny zakaz kupowania rosyjskiej ropy wejdzie w życie za 4 miesiące.

Z danych agencji Bloomberg monitorującej ruch statków wynika, że dostawy rosyjskiej ropy do portów we Włoszech i Turcji wzrosły do wielotygodniowych maksimów do 5 sierpnia, a dostawy ropy z Rosji do całego regionu Morza Śródziemnego były najwyższe od połowy czerwca. W ub. tygodniu miała też miejsce pierwsza od lutego dostawa rosyjskiej ropy Ural do Grecji. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Na blisko 400 uczelniach w Polsce rozpoczyna się nowy rok akademicki

Na blisko 400 uczelniach prawie 1,2 mln studentów rozpoczyna w październiku nowy rok akademicki. Uczelnie obawiają się lawinowo rosnących kosztów funkcjonowania, w tym energii i usług oraz niskich płac pracowników naukowych, które powodują odejścia ze świata akademii.

Szef MAEA udał się w pilną podróż do Kijowa

Po informacji o dekrecie Putina o przejęciu przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Atomowej szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi poinformował na Twitterze o pilnym wyjeździe do Kijowa.
- Reklama -

REKLAMA