Ceny ropy w USA wahają się

Zobacz

- Reklama -

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 37,16 USD, po zwyżce o 0,05 proc. i po spadku wcześniej nawet o 1 proc.

Ropa Brent w dostawach na VIII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 39,76 USD za baryłkę, wyżej o 0,10 proc.

Na rynkach nastroje są nerwowe po stwierdzeniu w Chinach nowych przypadków zakażenia koronawirusem i nagłym wzroście infekcji w wielu amerykańskich stanach, m.in. w Arizonie i na Florydzie.

Inwestorzy obawiają się, że najgorsze jeśli chodzi o pandemię kornawirusa, dopiero nadejdzie.

Tymczasem kraje OPEC+ realizują przyjęte wcześniej ustalenia o niższych dostawach ropy z krajów sojuszu – o ok. 10 proc. globalnie podaży.

Arabia Saudyjska obniżyła swoje dostawy terminowe ropy dla niektórych azjatyckich rafinerii o nawet 40 proc., a Irak zapowiedział, że dokona większych cięć produkcji.

Tymczasem amerykańska Rezerwa Federalna uruchomiła rejestrację dla banków w zapowiadanym programie pożyczkowym o wartości 600 mld USD dla małych i średnich firm, co ma wesprzeć amerykańską gospodarkę.

„Ceny ropy naftowej na giełdach paliw mają szansę na wzrosty, jeśli ożywienie w globalnej gospodarce utrzyma się na właściwym poziomie, a produkcja surowca nie będzie podwyższana” – ocenia Jeffrey Halley, starszy analityk rynku dla Azji i Pacyfiku w Oanda.

„Jednak jeśli dojdzie do nakładania blokad w gospodarkach Chin i USA na dużą skalę z powodu epidemii kornawiusa to będzie dla rynków ropy ryzyko dla spadków cen” – dodaje.

Cena ropy WTI na NYMEX wzrosła od początku czerwca o ok. 4 proc., po wzroście w maju aż o 88 proc. (PAP Biznes)

aj/ ana/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -