Ceny ropy w USA zmierzają do największej tygodniowej zwyżki od kwietnia

Udostępnij

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 93,97 USD, niżej 0,39 proc., po wzroście notowań od początku tego tygodnia o ponad 5 proc.

Brent na ICE w dostawach na X wyceniana jest po 99,26 USD za baryłkę, w dół o 0,35 proc.

Na rynkach ropy są zakłócenia w dostawach surowca po tym, jak w Zatoce Meksykańskiej zamknięto 6 pól naftowych, co było następstwem zatrzymania pracy dwóch naftociągów w Luizjanie.

W czwartek wstrzymały prace pola naftowe koncernu Shell: Mars, Ursa i Olympus, a także firmy Cehvron Corp.: Jack/St Malo, Tahin i Big Foods.

Shell zamknął też swoje naftociągi Mars i Amberjack. Mogą one dziennie przetransportować do 500 tys. baryłek ropy z pół Zatoki Meksykańskiej na wybrzeże. Oczekuje się, że naftociągi te wznowią pracę jeszcze w piątek.

Zakłócenia w dostawach ropy z Zatoki Meksykańskiej następuje w czasie, gdy globalne dostawy surowca są wyjątkowo napięte, a Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) prognozuje, że popyt na ropę w tym roku przyspieszy.

MAE podwyższyła swoje szacunki wzrostu światowego popytu na ropę, ponieważ gwałtownie rosnące ceny gazu ziemnego na świecie i fale upałów nękające wiele krajów pobudzają zapotrzebowanie na energię.

Światowa konsumpcja ropy wzrośnie w tym roku o 2,1 mln baryłek dziennie, o 380 tys. b/d mocniej niż szacowano to w poprzedniej prognozie MAE.

Eksperci MAE oceniają też, że kraje sojuszu OPEC+ prawdopodobnie nie zwiększą produkcji ropy w nadchodzących miesiącach ze względu na ograniczone wolne moce produkcyjne.

Tymczasem kraje OPEC oczekują, że światowy rynek ropy osiągnie nadwyżkę w tym kwartale – wynika z najnowszego comiesięcznego raportu kartelu.

Grupa obniżyła prognozy ilości ropy, jaką dostarczy na rynki paliw w III kw., o 1,24 mln b/d – do 28,27 mln b/d.

To o ok. 570 tys, baryłek dziennie ropy mniej niż 11 krajów OPEC pompowało w lipcu.

Stratedzy Goldman Sachs Group Inc. wskazują tymczasem, że do końca roku ceny ropy i benzyny odbiją się, bo rynek nadal wymaga zbilansowania rosnącego popytu z napiętą podażą surowca.

Ceny ropy Brent mogą wzrosnąć do 130 USD za baryłkę, a notowania benzyny w USA znów mogą powrócić do 5 USD za galon – szacują eksperci Goldman Sachs. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Podatek od zysków nadzwyczajnych będzie odroczony?

Warto rozważyć możliwość odroczenia zapłaty daniny od zysków nadmiarowych przez spółki energetyczne i gazowe ze względu na ich bardzo trudną sytuację płynnościową - napisano w założeniach do projektu ustawy o nowej 50-proc. daninie od zysków nadzwyczajnych. Raport cytuje DGP na Twitterze.

Sytuacja gazowa w Europie dynamicznie się zmienia. Jak radzimy sobie z ograniczonymi dostawami z Rosji?

Ceny gazu w Europie spadają po otwarciu handlu w czwartek Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) spadają o 5,4 proc. do 196 euro za MWh - informują maklerzy.
- Reklama -

REKLAMA