Chiny: astronauci powrócili ze stacji kosmicznej po 90 dniach

- Reklama -

Shenzhou 12 to pierwsza misja załogowa tego państwa od 2016 roku. Trzej astronauci Nie Haisheng, Liu Boming i Tang Hongbo wylądowali o 13.34 czasu lokalnego (7.34 w Polsce) na pustyni Gobi na północy Chin. Była to pierwsza z czterech planowanych na lata 2021-2022 misji załogowych na powstającą chińską stację kosmiczną.

Astronauci w kosmosie przebywali w części mieszkalnej przyszłej stacji, module Tianhe („harmonia niebios”), przygotowując ją na przybycie kolejnych chińskich astronautów. Druga misja kosmiczna planowana jest na październik. Tym razem misja astronautów ma trwać sześć miesięcy. Ma się nazywać Shenzhou 13, jednak władze wciąż nie ogłosiły dokładnej daty lotu ani nazwisk pasażerów misji kosmicznej.

Przed kolejną misją załogową Chiny wyślą w kierunku Tianhe samodzielny, automatyczny statek kosmiczny Tianzhou-3 z zaopatrzeniem dla następnych astronautów. Według państwowych mediów, statek ma zostać wysłany w najbliższej przyszłości.

Zgodnie z planem stacja Tiangong ma zostać ukończona do końca 2022 roku. Z powodu sprzeciwu USA Chińczycy byli odcięci od badań prowadzonych na działającej od ponad 20 lat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). (PAP)

ska/ kib/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -