Chiny: już 25 ofiar śmiertelnych „burzy tysiąclecia” w prowincji Henan

- Reklama -

Hongkoński dziennik „South China Morning Post” informował wcześniej o co najmniej 18 ofiarach śmiertelnych i około 200 tys. osób ewakuowanych z powodu kataklizmu, który sparaliżował również transport w kilkunastu miastach i odciął wiele miejscowości od energii elektrycznej.

W Zhengzhou, stolicy Henanu, woda wdarła się do tuneli metra i uwięziła setki pasażerów w zalanym pociągu. Niektórzy publikowali w mediach społecznościowych dramatyczne nagrania z wnętrza wagonów, gdzie poziom wody stopniowo się podnosił i zaczynało brakować powietrza.

W zalanym metrze zginęło 12 osób, a ponad 500 zostało uratowanych – wynika z oficjalnych informacji miejscowych władz. Według „SCMP” co najmniej cztery kolejne osoby zginęły w pobliskim mieście Gongyi, gdzie w wyniku opadów osuwała się ziemia i waliły budynki.

Od soboty do wtorku w mieście spadło 617 mm deszczu, niewiele mniej niż wynosi tam roczna średnia opadów – 640 mm. Miejski urząd meteorologiczny ocenił, że tak obfite opady zdarzają się tylko „raz na tysiąc lat”.

Podobnie jak niedawne tragiczne w skutkach powodzie w Europie oraz fale upałów nawiedzające Amerykę Północną, rekordowe ulewy w Chinach wiązane są ze zmianami klimatu – pisze Agencja Reutera, powołując się na opinię naukowców.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ tebe/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -
?c=29894&m=1540752&a=289196&r=&t=html