Chiny: piwo wykorzystywano podczas rytuałów pogrzebowych ponad 9 tys. lat temu

- Reklama -

W odległej przeszłości, w południowo-wschodnich Chinach – na terenie, gdzie współcześnie znajduje się miasto Qiaotou – piwo służyło nie tylko do gaszenia pragnienia, ale również do rytuałów pogrzebowych, a prawdopodobnie również do zacieśniania więzi społecznych pomiędzy żyjącymi po sąsiedzku grupami ludzi – piszą na łamach PLOS One naukowcy pod kierunkiem antropologa Jiajing Wanga z Dartmouth College (USA).

Wniosek dotyczący zastosowań piwa innych niż spożywcze płynie z niedawnego odkrycia w tej części Chin pozostałości naczyń ceramicznych liczących około 9 tys. lat.

Naczynia, w których przechowywano piwo, zostały znalezione obok dwóch ludzkich szkieletów w miejscu, uznanym przez badaczy za miejsce pochówku. Jak odnotowali, było ono też oddalone od ludzkich zabudowań.

Naukowcy donoszą o pięćdziesięciu dobrze zachowanych naczyniach ceramicznych – dzbanków głównie niewielkich rozmiarów. Dwadzieścia z nich skierowano do badań laboratoryjnych, podczas których na wewnętrznych ściankach stwierdzono obecność związków chemicznych, wskazujących na rodzaj dawnej zawartości: było to piwo.

Z analizy wnętrza naczyń wynika m.in., że używane w południowo-wschodnich Chinach piwo było słodkie i powstawało w efekcie lekkiej fermentacji gotowanego ryżu. Rolę w tym procesie odgrywała również pleśń, pojawiająca się w efekcie pozostawienia naczynia z ryżem na dworze przy ciepłej pogodzie. Badacze twierdzą, że dla wsparcia procesu fermentacji do napoju dosypywano m.in. plewy ryżu, a także prawdopodobnie miód oraz owoce.

W ocenie badaczy Qiaotou 9 tys. lat temu było wczesnym neolitycznym centrum rytualnym.

“Piwo z Qiaotou było zapewne serwowane podczas ceremonii związanych z upamiętnieniem zmarłych osób po pochówku. (…) Ten służący rytuałom napój stanowił element wzmacniania relacji międzyludzkich (…) i zachęty do współpracy” – napisali naukowcy. Dodali, że bardziej złożone społeczności rolników uprawiających ryż pojawiły się na badanych terenach cztery tysiące lat później. (PAP)

zat/ zan/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -