Co dziesiąta latarnia Taurona na południu Polski jest ledowa

EnergetykaCo dziesiąta latarnia Taurona na południu Polski jest ledowa

Jak wyliczyli energetycy, wymiana opraw oświetlenia ulicznego na ledowe przynosi nawet 70-procentową oszczędność energii, zaś koszty zasilania oświetlenia drogowego to obecnie jedna czwarta wszystkich wydatków miast i gmin na prąd.

„Oszczędności niemal natychmiast widać na rachunkach z tytułu zużycia energii czy w bilansach finansowych samorządów, które zdecydowały się na modernizacje zaproponowane przez Tauron” – poinformował, cytowany w czwartkowym komunikacie Grupy, wiceprezes spółki Tauron Nowe Technologie Piotr Apollo.

W ub. roku spółka zainstalowała na terenie obsługiwanych przez siebie gmin 19,5 tys. opraw ledowych. Przyjmując średnią moc lampy nowego typu na poziomie 80 W, przy założeniu, że w ciągu doby świeci ona ok. 12 godzin, latarnie przez rok zużyją ok. 7 mln kWh energii, wobec 25,5 mln kWh, które zużyłyby lampy sodowe starego typu.

Jednym z pierwszych w Polsce miast w całości oświetlających strefę publiczną ledami jest Bytom, gdzie Tauron i samorząd zainstalowały łącznie ok. 10 tys. ledowych punktów świetlnych. (PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ mmu/

ŹródłoPAP

Sprawdź nasze inne treści