REKLAMA

Copernicus: lipiec 2022 r. jednym z trzech najcieplejszych lipców w historii pomiarów

REKLAMA

W tym roku temperatura w lipcu była blisko 0,4 st. C powyżej okresu referencyjnego z lat 1991-2020. Ubiegły miesiąc był marginalnie chłodniejszy niż lipiec 2019 r. i marginalnie cieplejszy niż lipiec 2016 r.

Temperatury poniżej średniej zaobserwowano wzdłuż zachodniej części Oceanu Indyjskiego, od Rogu Afryki do południowych Indii, nad znaczną częścią środkowej Azji, a także nad większością Australii.

Jest to szósty najcieplejszy lipiec w Europie. Fala upałów przynosi lokalne i krajowe rekordy w zachodniej i północnej części kontynentu.

Naukowcy z serwisu Copernicus ostrzegają, że wraz z dalszym wzrostem temperatur globalnych będziemy nadal obserwować częstsze i dłuższe okresy skrajnie wysokich temperatur, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Zagrożona jest także produkcja rolna, transport rzeczny i produkcja energii.

„Fale upałów mogą zwiększyć intensywność i długotrwałość wielu innych katastrofalnych zjawisk klimatycznych, w tym dzikich pożarów i susz, wpływając zarówno na społeczeństwo, jak i naturalne ekosystemy” – powiedziała Freja Vamborg z C3S.

C3S dostarczył również informacji o morskiej pokrywie lodowej w lipcu 2022 r.

Zasięg lodu morskiego na Antarktydzie osiągnął w lipcu najniższą wartość w 44-letnim rejestrze danych satelitarnych. Była ona 7 proc. poniżej średniej, czyli znacznie poniżej poprzedniego pomiaru.

Na Oceanie Południowym wystąpiły rozległe obszary o koncentracji lodu morskiego poniżej średniej od Morza Amundsena i Bellingshausena do północnej części Morza Weddella, jak również w większości sektora Oceanu Indyjskiego.

Zakres arktycznego lodu morskiego był 4 proc. poniżej średniej. Zajmując 12. miejsce pod względem najniższego poziomu w lipcu, w zapisie satelitarnym. Był to wynik znacznie powyżej niskich wartości lipcowych, widzianych w latach 2019-2021.

Dane z lipca br. potwierdzają również, że na zachodzie Europy lokalnie zostały pobite rekordy niskich opadów atmosferycznych. W kilku miejscach na południowym zachodzie i południowym wschodzie wystąpiły susze. Warunki te wpłynęły lokalnie na gospodarkę oraz ułatwiły rozprzestrzenianie się i intensyfikację pożarów.

Bardziej sucho niż przeciętnie było również w dużej części Ameryki Północnej, dużych regionach Ameryki Południowej, Azji Środkowej i Australii.

Bardziej wilgotne niż przeciętnie warunki odnotowano zwłaszcza we wschodniej Rosji, północnych Chinach i dużym pasie wilgoci rozciągającym się od wschodniej Afryki przez Azję po północno-zachodnie Indie.

Copernicus informuje o przedłużającej się fali upałów. Rozpoczęła się ona w Portugalii i Hiszpanii, a następnie postępowała na północ i wschód w kierunku Francji, Wielkiej Brytanii, Europy Środkowej i Skandynawii. W części Portugalii, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii zaobserwowano temperatury przekraczające 40 st. C. W całym regionie dotkniętym tym zjawiskiem zostały pobite rekordy z miesięcy lipcowych i rekordy wszech czasów w zakresie temperatury maksymalnej. Na Półwyspie Iberyjskim odnotowano niezwykle dużą liczbę dni z temperaturami maksymalnymi powyżej 35 st. C. W odniesieniu do średniej regionalnej, południowo-zachodnia Europa doświadczyła najcieplejszego lipca w historii pod względem temperatur maksymalnych.

Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus jest flagowym programem obserwacji Ziemi, powołanym i finansowanym przez Unię Europejską. Copernicus publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne, w których informuje o zmianach w globalnej temperaturze powietrza przy powierzchni ziemi, morskiej pokrywie lodowej i zmiennych hydrologicznych. Program realizowany jest przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Komisji Europejskiej. Do tworzenia analiz C3S wykorzystuje pomiary z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.(PAP)

Źródło:PAP
REKLAMA

Zobacz

Bogdanka może nie dostarczyć zakładom do końca 2023 r. kilkuset tysięcy ton węgla

Należące do Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy poinformowały w piątek, że kopalnia Bogdanka może nie dostarczyć spółce do końca przyszłego roku nawet 160 tys. ton węgla energetycznego. Bogdanka musiała ograniczyć wydobycie ze względu na zaciśnięcie ściany.

Prezes NBP liczy, że pierwsza obniżka stóp będzie możliwa pod koniec 2023 r.

Mam nadzieję, że pierwsza obniżka stóp procentowych będzie możliwa pod koniec 2023 r. - mówił w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Jeśli listopadowa projekcja pokaże, że wewnętrzne czynniki powodujące inflację rozwijają się, byłaby to przesłanka za wznowieniem cyklu podwyżek - dodał.

Minister Moskwa: w Brukseli poparcie dla prac nad wprowadzeniem maksymalnych cen gazu

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała dziennikarzy w Brukseli, że podczas piątkowego spotkania ministerialnego odbyła się dyskusja na temat maksymalnych cen gazu. Państwa członkowskie wyraziły poparcie dla przygotowania propozycji legislacyjnych w tej sprawie.

Sponsoring – korzyści podatkowe

Wprowadzona ulga dla wspierających sport, kulturę i edukację jest...

Prezydent: nauka odgrywa doniosłą rolę, w niespokojnych czasach szczególną

Nauka odgrywa doniosłą rolę we współczesnym świecie. W trudnych, niespokojnych czasach jej znaczenie jest szczególnie wielkie – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Udostępnij