Czarnek: miliard złotych na sprzęt dla szkół w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”

- Reklama -

„Oto ogłaszamy program rządowy +Laboratoria Przyszłości+. Program wartości miliarda złotych na +Laboratoria Przyszłości+, na kompetencje przyszłości naszych dzieci, na nowoczesny sprzęt, który trafi do wszystkich szkół podstawowych” – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w środę na wspólnej konferencji z pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech Justyną Orłowską, która jest także pełnomocnikiem ministra edukacji i nauki do spraw transformacji cyfrowej.

„To największa tego typu inwestycja w unowocześnienie polskiej szkoły, w unowocześnienie polskiej edukacji, w kompetencje przyszłości naszych dzieci” – podkreślił szef MEiN. Dodał, że to wsparcie edukacji ponad 3 mln uczniów.

„+Laboratoria Przyszłości+ trafią do wszystkich szkół, które będą tego chciały, a zatem również do tych szkół, które mają mniej niż 100 uczniów. Także te małe szkoły w niewielkich miejscowościach mają szansę, jeśli tylko się zgłoszą” – poinformował Czarnek.

Wskazał, że ogłoszona inicjatywa zakłada, że jeszcze w tym roku organy prowadzące szkoły podstawowe w całej Polsce otrzymają środki finansowe na zakup środki przynajmniej nowoczesnych narzędzi, takich jak drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty, kamery, sprzęt do nagrań.

„Polski rząd postawił sobie zadanie, by nie wracać do szkoły sprzed pandemii (…). Wracamy do szkoły z nowoczesnym sprzętem” – powiedziała Orłowska. Podała, że katalog sprzętu, który może trafić do szkół liczy 150 pozycji i nie jest zamknięty, można zgłaszać propozycje, o co może być rozszerzony. Konsultacje potrwają do 30 września.

Aby otrzymać wsparcie, szkoły będą zgłaszać się do swoich organów prowadzących, które następnie wystąpią do właściwego wojewody o przyznanie wsparcia. We wnioskach szkoły i samorządy będą podawać jedynie podstawowe dane, a cały proces będzie odbywał się elektronicznie. Wnioski rozpatrywane będą (a wsparcie przyznawane) na bieżąco, tak, aby środki finansowe trafiły do szkół tak szybko jak to możliwe.

Jak podaje MEiN środki w pierwszej kolejności dla szkół prowadzonych przez samorządy, a następnie także szkół niepublicznych.

Wsparcie będzie przyznawane w zależności od wielkości szkół: do 30 tys. zł – w przypadku szkół do 100 uczniów; do 60 tys. zł – w przypadku szkół od 101 do 200 uczniów; do 70 tys. zł – w przypadku szkół od 201 do 234 uczniów; 300 złotych na ucznia – w przypadku szkół od 235 uczniów.

Przekazywane będzie w całości z góry, bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Jednocześnie, co najmniej 60 proc. wsparcia otrzymanego przez dany podmiot planowane jest do wydatkowania do końca 2021r. a nie więcej niż 40 proc. – w 2022 r. Zgodnie z planem, wnioski przyjmowane będą między początkiem października a połową listopada.

Obowiązek udostępniania sprzętu uczniom przez szkoły wejdzie w życie od roku szkolnego 2022/2023.

Program „Laboratoria Przyszłości” realizuje jeden z postulatów „Polskiego Ładu” i jest finansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Inicjatywa będzie obsługiwana przez specjalną stronę internetową dostępną pod adresem gov.pl/laboratoria. Za jej pośrednictwem możliwe będzie składanie wniosków i sprawozdań oraz zapoznawanie się z najważniejszymi informacjami, w tym z katalogiem wyposażenia.

Odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące programu „Laboratoria Przyszłości” udzieli infolinia dostępna pod numerem +48 22 500 144, która działa w godzinach 6.00 – 20.00 od poniedziałku do piątku i 8.00 – 18.00 w soboty i w niedziele.(PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -