Czechy/ Premier Fiala: Czechy chcą porozumienia, którego częścią będzie wycofanie skargi do TSUE; sprawa kopalni “Turów” będzie wymagać dalszych negocjacji

Udostępnij

Fiala stwierdził, że był informowany o przebiegu wtorkowych rozmów minister środowiska Anny Hubaczkovej z polską minister klimatu i środowiska Anną Moskwą. „Do celu jeszcze nie dotarliśmy, to będzie wymagać dalszych kroków” – powiedział Fiala. Zapewnił, że Czechy chcą wynegocjować porozumienie międzyrządowe, a częścią umowy jest wycofanie skargi do TSUE. Jego zdaniem warunkiem jest zawarcie porozumienia „które zawiera wiele parametrów, w tym ochronę przez kilka następnych lat, rekompensaty, nadzór Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i inne rzeczy, które są absolutnie kluczowe dla Republiki Czeskiej” – powiedział Fiala.

Premier nie powiedział, czy minister środowiska informowała innych ministrów o przebiegu rokowań. Rzecznik ministra środowiska Czech Ondrzej Charvat w przekazanym agencji CTK komunikacie poinformował, że nie jest jasne, czy w środę dojdzie do rozmowy telefonicznej minister Hudeczkovej z minister Moskwą, co zapowiedziała we wtorek czeska polityk. “Strona polska przesłała propozycje uzupełnienia lub zmiany umowy, obecnie analizujemy szczegóły i w tym duchu pani minister będzie informować minister Moskwę” – stwierdził Charvat. Szczegóły wtorkowej, 19 rundy negocjacyjnej między Polską a Czechami o porozumieniu międzyrządowym w sprawie kopalni węgla brunatnego „Turów” nie zostały ujawnione, a zdaniem czeskiej minister były rzetelne.

Polsko czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego “Turów” rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. po tym, jak czeska strona wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić kary nie zamierza. Opinia rzecznika generalnego Trybunału ma zostać ogłoszona 3 lutego br.

Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. Rozmowy zostały przerwane 30 września, a 5 listopada wznowione, jednak później nie były kontynuowane, aż do 18 stycznia br.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ tebe/

Źródło:PAP

Zobacz

76 proc. dużych firm dofinansuje urlopy swoich pracowników

Dofinansowanie urlopu staje się coraz częstszym benefitem pracowniczym - w Polsce oferuje go 39 proc. badanych firm. Taki benefit najczęściej proponują firmy zatrudniające powyżej 500 pracowników - robi to 76 proc. z nich - podała firma Sodexo.

“Foreign Affairs”: Wojna na Ukrainie prowadzi do zmian energetycznego porządku świata; niewidzialna ręka rynku już nie wystarczy

Po inwazji Rosji na Ukrainę świat wygląda jakby znalazł się punkcie zwrotnym, zmiany będą prawdopodobnie zachodzić w wielu obszarach, ale jednym z priorytetów rządów będzie zmiana porządku energetycznego - piszą na łamach "Foreign Affairs" eksperci z Uniwersytetu Harvarda i Columbii.
- Reklama -