Czechy wykluczają Rosatom z przetargu na budowę bloku w elektrowni atomowej Dukovany

Zobacz

- Reklama -

Havliczek powiedział, że w praktyce oznacza to pozbawienie Rosatomu możliwości udziału w przetargu. Na te pytania muszą bowiem odpowiedzieć wszystkie podmioty zainteresowane udziałem w przetargu na budowę nowego bloku w elektrowni atomowej Dukovany.

Spółka Czeske Energeticke Zavody (CzEZ), która w imieniu państwa jest inwestorem w Dukovanach, ma do 30 kwietnia br. wysłać formularz z pytaniami zainteresowanym podmiotom.

Havliczek powiedział, że zgodnie z wcześniejszą decyzją rządu o firmach, do których Czechy zwrócą się z zaproszeniem do przetargu, rozstrzygnie przyszły gabinet, który powstanie po wyborach w październiku br.

Wicepremier wykluczył także, że Rosatom będzie mógł uczestniczyć w budowie reaktora jako poddostawca przyszłego wykonawcy inwestycji.

W styczniu 2021 roku z możliwego udziału w przetargu na budowę nowego bloku zostały wykluczone z powodu zagrożeń dla bezpieczeństwa firmy z ChRL. O podobne decyzje wobec Rosatomu zabiegała opozycja.

Ostatecznie rosyjski państwowy koncern został wykluczony z przetargu po uzasadnionych podejrzeniach o udziale agentów GRU w wybuchu w składzie amunicji w Vrbieticich w 20914 r., w którym zginęło dwóch czeskich obywateli.

Czeska strona wydaliła 18 pracowników ambasady w Pradze, których zidentyfikowano jako agentów służb specjalnych. W odpowiedzi Rosja wydaliła 20 pracowników czeskiej misji dyplomatycznej.

Budowa nowego reaktora w Dukovanach oceniana jest na co najmniej 6 mld euro. W przetargu najprawdopodobniej będą uczestniczyć amerykański koncern Westinghouse, francuski EdF i południowokoreański KHNP.

Piotr Górecki (PAP)

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -