Czysty wodór z odpadów tworzyw sztucznych

Udostępnij

Sama tylko Wielka Brytania produkuje 1,5 miliona ton odpadów tworzyw sztucznych rocznie, dlatego każdy sposób ich wykorzystania zasługuje na uwagę. Na przykład plastikowe torebki składają się w 14 proc. z wodoru, który można wykorzystać jako czyste ekologicznie paliwo.

Metody przetwarzania odpadów tworzyw sztucznych na wodór są znane już od dawna, powstają nawet komercyjne instalacje do przeróbki plastikowych śmieci. Jednak zwykle konieczne jest zastosowanie bardzo wysokich temperatur (powyżej 750 st. C), aby rozłożyć tworzywa sztuczne na gaz syntezowy, mieszaninę wodoru i tlenku węgla, a następnie oddzielenia wodoru.

Nowa technologia opracowana przez zespół Petera Edwardsa z University of Oxford może być szybsza i mniej energochłonna. Za pomocą kuchennego blendera naukowcy rozdrobnili plastikowe torebki, butelki na mleko i inne opakowania z supermarketów, a następnie zmieszali z katalizatorem – mieszaniną tlenku żelaza i tlenku glinu. Pod wpływem działania generatorem mikrofal o mocy 1000 watów (tyle co duża kuchenka mikrofalowa) katalizator utworzył gorące punkty w tworzywie sztucznym i usunął wodór – odzyskując 97 proc. gazu z tworzywa sztucznego w ciągu kilku sekund.

Pozostały materiał stały to prawie wyłącznie nanorurki węglowe. Podejście jednoetapowe ma tę zaletę, że wystarczy podgrzać katalizator, a nie cały plastik, co skutkuje mniejszym zużyciem energii, ponieważ tworzywo sztuczne nie pochłania mikrofal.

Chociaż eksperymenty wykonywano na małą skalę, przy użyciu za każdym razem około 300 gramów plastiku, już planowane są doświadczenia z większą ilością odpadów. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Źródło:PAP

Zobacz

73 proc. Polaków uważa, że w mediach społecznościowych celowo rozprzestrzeniane są nieprawdziwe lub niedokładne informacje

Polacy podzielają opinię, że w mediach społecznościowych (73 proc.) i w mediach tradycyjnych (72 proc.) rozprzestrzeniane są nieprawdziwe lub niedokładne informacje, które celowo mają wpływać na opinie odbiorców - wynika z badania State of Science Index firmy 3M.

Sejm rozpoczął prace nad projektem m.in. likwidacji Specjalistycznego Urzędu Górniczego

Rządowy projekt zakładający m.in. likwidację Specjalistycznego Urzędu Górniczego i doprecyzowanie definicji związanych z emeryturami górniczymi skierował w czwartek Sejm do komisji energii, klimatu i aktywów. Komisja tego samego dnia zaakceptowała projekt.
- Reklama -