Debata naukowa „Cud nad Wisłą w Puławach” – 10 sierpnia

- Reklama -

Wezmą w niej udział historycy: prof. Grzegorz Nowik, prof. Janusz Odziemkowski, dr Marek Tarczyński oraz płk dr hab. Juliusz Tym. Spotkanie poprowadzi prof. Maria Műller.

Pierwsze spotkanie – w ramach nowego cyklu debat, które mają przybliżyć realia II Rzeczpospolitej, a także najciekawsze wydarzenia i postaci oraz znaczące procesy i ciekawostki z życia codziennego – odbędzie się w Pałacu Czartoryskich, w którym obecnie mieści się Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (Lubelskie).

W decydujących momentach wojny polsko-bolszewickiej w tym właśnie pałacu była Kwatera Główna Naczelnego Wodza. „Pałacowe mury pamiętają sierpniowe dni 1920 roku: narady sztabowe, działanie węzła łączności i Józefa Piłsudskiego, który wraz z oficerami Wojska Polskiego podejmował w Puławach decyzje rozstrzygające o losach bitwy, Polski i Europy” – przypomniało Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Co prawda utrwaliło się przekonanie, że najważniejsze boje Bitwy Warszawskiej zostały stoczone pod Radzyminem i Ossowem, jednak – jak podkreśla Muzeum – bitew nie wygrywa się obroną. Decydująca była bowiem polska kontrofensywa wojsk Frontu Środkowego znad Wieprza, która ruszyła o świcie 16 sierpnia. W ciągu dziesięciu dni doprowadziła do rozbicia sowieckiej Grupy Mozyrskiej oraz czterech sowieckich armii. „Cud nad Wisłą wydarzył się więc w rzeczywistości nad Wieprzem, a decyzje – dotyczące kontrofensywy – podejmowane były w Puławach” – napisano.

Debata będzie transmitowana online na kanale YouTube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz profilu Biura Programu „Niepodległa” na Facebooku. Jednocześnie w sali kongresowej Pałacu Czartoryskich w Puławach przygotowane zostanie miejsce dla publiczności – wstęp będzie bezpłatny, ale ze względu na obostrzenia obowiązuje limit uczestników; wymagana jest rejestracja.

Partnerami wydarzenia są Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach oraz Towarzystwo Przyjaciół Puław i Miasto Puławy.

Wydarzenie jest organizowane w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Józefa Piłsudskiego.

15 sierpnia uznawany jest za rocznicę polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Ta ogromna batalia tocząca się na obszarze pomiędzy Dęblinem a granicą z Prusami Wschodnimi była sumą kilku starć, o których wyniku przesądziły determinacja polskiego dowództwa i żołnierzy oraz doskonale przygotowany plan działań.

Bitwa Warszawska została uznana za osiemnastą przełomową batalię w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Zwycięstwo nad Wisłą stało się jednym z najważniejszych elementów pamięci historycznej II RP oraz legendy marszałka Piłsudskiego. (PAP)

autorka: Anna Kruszyńska

akr/ pat/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -