Departament Stanu USA: to nic nowego, że rosyjscy dyplomaci muszą ubiegać się o przedłużenie wiz

- Reklama -

Według Antonowa władze USA „bez wyjaśnienia przyczyn” zaczęły anulować wizy małżonków i dzieci dyplomatów. Ambasador stwierdził w wywiadzie, że powszechne są „opóźnienia w przedłużeniu wiz, które utraciły ważność”, i że celem tych opóźnień jest „usuwanie z kraju rosyjskich pracowników dyplomatycznych”.

Ned Price wyjaśnił, że Waszyngton nie używa wiz rosyjskich dyplomatów do jakiegokolwiek odwetu na Moskwie i dodał, że informacja rosyjskiego ambasadora „nie była dokładna”. Podkreślił, że rosyjscy dyplomaci „mogą ubiegać się o przedłużenie” swoich wiz i takie „wnioski są rozpatrywane indywidualnie dla każdego przypadku”.

Price nie kwestionował faktu, że rosyjscy dyplomaci będą musieli opuścić Stany Zjednoczone, jeśli ich wizy nie zostaną przedłużone, ale dodał, iż to „nic nowego”, że Rosjanie muszą ubiegać się o przedłużenie wiz po trzech latach ich pobytu w USA. „Zastrzegamy sobie prawo do podjęcia odpowiednich działań w odpowiedzi na działania Rosji” – powiedział Price podczas regularnego briefingu w poniedziałek.

W kwietniu br. władze w Moskwie zakazały placówkom dyplomatycznym USA w Rosji zatrudniania obywateli rosyjskich. 30 lipca sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że ta decyzja poważnie się odbije na pracy przedstawicielstw USA w Rosji. USA będą musiały zwolnić 182 miejscowych pracowników zatrudnionych w Moskwie, Władywostoku i Jekaterynburgu – wyjaśnił Blinken. (PAP)

zm/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -