Dow zyskał ponad 100 pkt, pozostałe indeksy na Wall Street na minusach

Zobacz

- Reklama -

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 123 punktów, czyli 0,36 proc., do 34.207,84 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł 0,08 proc., do 4.155,86 pkt.

Nasdaq Composite stracił 0,48 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.470,99 pkt.

W skali całego tygodnia S&P 500 jest na 0,4-proc. minusie, Dow spadł 0,5 proc., a Nasdaq zyskał 0,3 proc., przerywając serię czterech spadkowych tygodni z rzędu.

„Narracja z pierwszych kilku miesięcy tego roku skupiała się wokół wyjątkowości rynku Stanów Zjednoczonych. Patrząc na następne trzy do sześciu miesięcy sytuacja może się nieco zmienić, zwłaszcza jeśli Europa nadal będzie nadrabiać zaległości” – powiedziała Mona Mahajan, starszy strateg inwestycyjny w Allianz Global Investors.

Ze spółek akcje Deere szły w górę o 2,5 proc. Zysk spółki na akcję w pierwszym kwartale wyniósł 5,68 USD wobec oczekiwanych 4,52 USD.

Akcje VF Corp spadały 8,5 proc. – zysk na akcję w pierwszym kwartale wyniósł 27 centów, poniżej oczekiwanych na rynku 29 centów.

Palo Alto Networks rosło 5 proc. Kwartalny zysk spółki na akcję wyniósł 1,38 USD, o 10 centów przebijając konsensus.

Foot Locker zwyżkował o 4 proc. Zysk na akcję w poprzednim kwartale wyniósł 1,96 USD wobec oczekiwanych 1,09 USD.

Bitcoin, który zaszokował rynki kilka dni temu tracąc na wartości 30 proc., spadł w piątek ponownie w reakcji na wypowiedź chińskiego wicepremiera Liu He, który ostrzegł, że potrzebne są twardsze regulacje w sprawie kryptowaluty, aby chronić w ten sposób system finansowy. Kurs bitcoina spadł 5 proc, poniżej 38 tys. USD.

Na wartości traciły też firmy powiązane udziałami z kryptowalutami, w tym niedawny debiutant na giełdzie Coinbase oraz MicroStrategy.

Akcje Nvidia wzrosły 3 proc. po ogłoszeniu splitu w stosunku 1 do 4.

Po zapowiedzi, że liniowce turystyczne Carnival wznowią swoje usługi w lipcu, akcje firm z tej branży rosły. Sam Carvival zyskał ponad 1 proc.

Ponad 1 proc. zyskał Ford po informacji, że koncern pozyskał 20 tys. rezerwacji na swój nowy samochód elektryczny F-150.

Home Depot wzrósł prawie 1 proc. po ogłoszeniu nowego programu skupu akcji własnych za 20 mld USD.

Oatly, który dzień wcześniej zadebiutował na rynku Nasdaq, podrożał kolejne 13 proc., po zwyżce w pierwszym dniu handlu o 18 proc.

W USA wstępny PMI w przemyśle w maju wyniósł 61,5 pkt. wobec oczekiwanych 60,2 pkt., a w usługach PMI w V w I wyliczeniu wyniósł 70,1 pkt. vs konsensus 64,5 pkt.

„Pierwsze dane makro za maj okazały się bardzo mocne. Wiedzieliśmy już, że Fed myśli o ograniczaniu programu skupu aktywów z rynku i te dane mogą spowodować, że będzie o tym myślał jeszcze intensywniej. Akcje powinni jednak zachowywać się dobrze przynajmniej tak długo, aż Fed nie zasygnalizuje ograniczania skupu przed listopadem” – powiedział Adam Crisafulli, założyciel Vital Knowledge. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -