Duda o wizycie w Kijowie: mamy nadzieję, że był to widomy znak wsparcia dla obrońców Ukrainy

Udostępnij

Prezydenci Polski, Estonii, Łotwy i Litwy – Andrzej Duda, Alar Karis, Egils Levits i Gitanas Nauseda przebywali w środę w Kijowie, gdzie spotkali się z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim.

Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Rzeszowie, po powrocie z Ukrainy, dziękował pozostałym prezydentom za “tę bardzo ważną, wspólną wizytę w Kijowie”. “Myślę, że żaden z nas nie ma wątpliwości co do wartości tej wizyty, tej naszej obecności tam, tego spotkania z prezydentem Zełenskim, z jego współpracownikami” – mówił.

Wyraził też nadzieję, że obecność prezydentów w Ukrainie była dla wszystkich obrońców tego kraju “takim widomym znakiem wsparcia, bo na tym nam ogromnie zależało”.

“Mamy nadzieję też, że ten głos z Kijowa, który wczoraj wszyscy razem, w piątkę z prezydentem Zełenskim daliśmy, został usłyszany na świecie. Ukraina rzeczywiście walczy niezwykle bohatersko o swoją wolność, niepodległości, suwerenność” – podkreślił Duda.

Jak dodał Ukraińcy codziennie odpierają napaść Rosjan, ale potrzebują wsparcia. “Są niezwykle dzielni, bohaterscy, ponoszą straszliwe straty. Rosjanie mordują kobiety i dzieci, gwałcą, burzą domy” – powiedział Duda.

Zwrócił też uwagę, że Ukraina ogromnie cierpi i krwawi, ale broni się i potrzebuje wsparcia zarówno humanitarnego, jak i politycznego, ale też wsparcia o charakterze rzeczowym, militarnym. “Tutaj aktywność społeczności międzynarodowej jest jej niezwykle potrzebna” – zaznaczył prezydent RP. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Wojciech Huk

rbk/ huk/ par/

Źródło:PAP

Zobacz

PGNiG zawarło kontrakty ze spółkami PGE na kwotę 23 mld zł

PGNiG zawarł ze spółkami z grupy PGE umowę ramową sprzedaży paliwa gazowego wraz z kontraktami indywidualnymi, regulującymi handlowe warunki dostaw gazu - podały spółki w komunikatach. Całkowita wartość umowy ramowej i kontraktów szacowana jest na kwotę około 23 mld zł.

Belgijskie rodziny zużyły w I połowie roku o prawie jedną piątą mniej gazu

Gospodarstwa domowe w Belgii zużyły w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku 18 proc. mniej gazu niż w analogicznym okresie 2021 r. - poinformował operator belgijskiej sieci gazowej firma Fluxys.
- Reklama -

REKLAMA