Duda w Tbilisi: mało jest państw i narodów tak sobie bliskich jak nasze

Zobacz

- Reklama -

Prezydent Duda nawiązał do 1918 r., kiedy Gruzja odzyskała niepodległość, wskazując, że naród tego kraju dokonał wówczas fundamentalnego wyboru i opowiedział się za samostanowieniem, wolnością i demokracją.

Zaznaczył, że choć bolszewicka Rosja swoją agresją przekreśliła marzenia o nowoczesnym i niepodległym państwie gruzińskim, już kilka lat później, to „pamięć o tamtych wzniosłych wydarzeniach trwale zapisała się w zbiorowej pamięci narodu”.

„Dlatego też w momencie rozpadu Związku Sowieckiego kilka dziesięcioleci później Gruzini wiedzieli dokładnie, że pragną niepodległości, pragną swojego państwa. Dlatego w 2021 roku możemy wspólnie świętować także i 30-lecie odzyskania niepodległości” – mówił.

Duda dodał, że wspomnienie tych wydarzeń uświadamia mu, jak „wyraźnie bliskim, a wręcz braterskim jest dla Polaków naród gruziński”.

„Chociaż między Warszawą a Tbilisi jest przeszło 2 tys. kilometrów, to mało jest państw i narodów tak sobie bliskich jak nasze. Łączą nas bowiem te same wartości. Spośród nich najważniejsze to umiłowanie wolności i umiłowanie suwerenności, mamy je głęboko zakorzenione w naszych duszach od stuleci” – podkreślił polski prezydent. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Aleksandra Rebelińska

rbk/ reb/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -