Dworczyk: 48 proc. dorosłych Polaków jest zarejestrowanych na szczepienie lub przyjęło jedną albo dwie dawki

Zobacz

- Reklama -

Dworczyk pytany był w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia m.in. o to, ile osób uprawnionych do szczepienia jest obecnie „w procedurze szczepiennej”, czyli osób jest zarejestrowanych do szczepienia, jest po pierwszej lub dwóch dawkach.

„Jest to około 15,2 mln, czyli ok. 48 proc. pełnoletnich osób uprawnionych do szczepienia. Codziennie przyrasta ok. 200 tys. osób – liczba tych, którzy się rejestrują na kolejne szczepienia” – powiedział.

Dodał, że oddzielna statystyka dotyczy osób niepełnoletnich. „W tej chwili jeżeli mówimy o tej grupie 16-17 lat, to jest ok. 15 proc. – to jest grupa, która od kilku dni może się rejestrować. My cały czas doskonalimy system rejestrowania i szczepienia, żeby to było jeszcze prostsze, bardziej intuicyjne i łatwe w obsłudze, w realizacji” – dodał Dworczyk. Podkreślił, że specjalna kampania profrekwencyjna skierowana do tej grupy rozpocznie się w przyszłym tygodniu.

Szef KPRM ocenił, że odsetek osób, „które wchodzą do systemu jest zadowalający”. „Natomiast należy cały czas myśleć o tym, co będzie się działo za tydzień, kilka tygodni, kilka miesięcy” – podkreślił. Przyznał, że dynamika zapisów na szczepienia powoli spada i teraz należy się nastawić na przyjmowanie zapisów od osób, które „nie były tak zdeterminowane” do szczepienia. W jego ocenie należy teraz położyć nacisk na przekonanie do szczepienia grup niezdecydowanych.

„Dynamika zapisów jest mniejsza w grupach wiekowych niższych, czyli wśród 20-30- latków, aczkolwiek cały czas ten proces trwa” – zaznaczył.

Dworczyk przypomniał, że w czwartek Sejm uchwalił ostatecznie, odrzucając poprawki Senatu, nowelizację umożliwiającą szczepienia w aptekach. Wyraził nadzieję, że taka możliwość będzie uruchomiono na początki czerwca.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ krap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -