- Reklama -

Dworczyk: blisko 200 mln zł na wsparcie dolnośląskich gmin górskich

Zobacz

- Reklama -

Szef KPRM poinformował na konferencji prasowej w Świdnicy (woj. dolnośląskie), że w czwartek rozstrzygnięto podział środków przeznaczonych dla gmina górskie z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jak mówił, podzielono 680 mln zł w oparciu o nabór wniosków, który przeprowadzono trzy miesiące temu.

„Z tych 680 mln zł blisko 200 mln zł trafi do dolnośląskich gmin górskich, z czego do naszego subregionu wałbrzyskiego – 126 mln zł. To oznacza, że subregion wałbrzyski dostał największą pulę środków w ramach tego funduszu i takie miastach jak Świdnica również otrzymają dofinansowanie w ramach części górskiej” – powiedział Dworczyk. Do tego miasta ma trafić 8 mln zł na remont tamtejszego teatru.

Dworczyk podkreślił, że środki z tego funduszy będą „szczególnie przydatne w czasach pandemii”.

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko podkreślił, że dzięki pieniądzom przeznaczonym dla gmin górskich inwestycje, które „przystopowały z powodu tąpnięć w gminnych budżetach spowodowanych sytuacją epidemiczną”, będą mogły być kontynuowane. „To między innymi pieniądze dla Wałbrzycha na wieżę widokową, na odbudowę amfiteatru w Szczawnie-Zdroju, czy zagospodarowanie turystyczne ruin zamku w Czarnym Borze” – powiedział Macko.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W ramach RFIL samorządom ma zostać wypłacone ponad 13 mld zł.

Tzw. tarcza regionalna zakłada skierowanie 1 mld zł do gmin górskich z przeznaczeniem na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi. Nabór wniosków w tej sprawie zakończył się 12 lutego 2021 r. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ godl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -