Dworczyk: jak najszybsze zaszczepienie całej populacji sprawi, że wszyscy poczujemy się bezpiecznie

Zobacz

- Reklama -

We wtorek przed południem odbyło się w Sejmie spotkanie przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy. Gdy szef rządu i szef KPRM Michał Dworczyk wychodzili ze spotkania z Lewicą, drogę na korytarzu sejmowym zagrodziła im posłanka PO Iwona Hartwich. Trzymała w rękach tablicę, na której było napisane pytanie: „kiedy szczepieni będą niepełnosprawni?”.

Po zakończeniu spotkania z Lewicą, doszło do spotkania Dworczyka z Hartwich. Szef KPRM w późniejszej rozmowie z dziennikarzami zwracał uwagę, że po I kwartale przyjęto decyzje dotyczącą dalszych szczepień w Polsce. „Ta decyzja zakładała, że szczepimy populacyjnie, gdyż w tej chwili najważniejsze jest jak najszybsze zaszczepienie największej części populacji, ponieważ wtedy uzyskamy odporność zbiorową, która pomoże nie tylko osobom zdrowym, ale też osobom chorym, również niepełnosprawny, również przewlekle chorym” – mówił.

„Rada Medyczna zarekomendowała cztery rodzaje chorób przewlekłych i chorzy cierpiący na te schorzenia zostali zakwalifikowani do etapu pierwszego, to między innymi osoby dializowane czy wentylowane mechanicznie” – zaznaczył pełnomocnik ds. szczepień.

Jak zauważył, było i jest bardzo dużo zgłoszeń od różnego rodzaju grup niepełnosprawnych, ale również osoby przewlekle chore.

„My za każdym razem kierując się wytycznymi Rady Medycznej i naukowców odpowiadaliśmy, że najszybsze zaszczepienie całej populacji doprowadzi do tego, że wszyscy będziemy bezpieczni, że wszystkie te osoby przewlekle chore, również niepełnosprawne będą bezpieczne” – dodał minister.

Zwrócił uwagę, że za 12 dni wszyscy pełnoletni Polacy będą mieli e-skierowania i będą mogli się szczepić. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Grzegorz Bruszewski

rbk/ gb/ par/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -