- Reklama -

Dworczyk: na początku przyszłego tygodnia przedstawimy zmiany w Narodowym Programie Szczepień

Zobacz

- Reklama -

Dworczyk mówił w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że do końca drugiego kwartału zostaną zaszczepieni wszyscy ci, którzy byli ujęci w pierwszym etapie szczepień, a więc m.in. osoby powyżej 60 roku życia.

„Mamy na drugi kwartał bardzo optymistyczne zapowiedzi producentów szczepionek, natomiast jesteśmy cały czas ostrożni z tymi obliczeniami, bo na maj, na czerwiec nie mamy jeszcze dokładnych harmonogramów dostaw, opieramy się na pewnych deklaracjach. Ale wiele wskazuje na to, że w trzecim kwartale będą już wszyscy zainteresowani szczepieniem Polacy zaszczepieni” – oświadczył szef KRPM.

Dodał, że „bardzo duże przyspieszenie” nastąpi w drugim kwartale, a jeszcze w kwietniu rozpocznie się rejestracja 50-latków. „Mam nadzieję, że dojdziemy już w kwietniu do rejestracji 49- i 48-latków. Przygotowujemy się w tej chwili na zwiększenie tempa” – dodał.

Dworczyk poinformował, że konieczne będzie zwiększanie wydajności systemu szczepień. „Przygotowujemy szereg zmian organizacyjnych w Narodowym Programie Szczepień, też pewne zmiany merytoryczne (…). Zapewne te nowe rozwiązania przedstawimy na początku przyszłego tygodnia” – przekazał.

Jak mówił Dworczyk, zmienione zostaną zasady kwalifikacji na szczepienia i będą w niej uczestniczyć przedstawiciele innych zawodów medycznych: ratownicy medyczni, pielęgniarki, farmaceuci, czy fizjoterapeuci.

„Niestety, te zmiany zostały zablokowane w Senacie, natomiast mam nadzieję, że projekt wróci z powrotem do Sejmu 30 marca i znajdzie się większość parlamentarzystów, którzy odrzucą tę blokadę Senatu i od kwietnia będziemy mogli ten system uczynić bardziej elastycznym w tym obszarze” – mówił pełnomocnik rządu ds. szczepień.

„Podobnie ze szczepieniami. Tutaj też chcemy bardzo poszerzyć tę grupę. W tej chwili trwają kursy, które pozwolą dobrze przygotować – czy to farmaceutów, czy przedstawicieli innych zawodów związanych z szeroko rozumianą medycyną – po zakończeniu takiego kursu to będą dodatkowe miliony osób, które mogą wykonywać bezpośrednio szczepienia” – poinformował szef KPRM.

Pytany o rezygnacje ze szczepień preparatem AstraZeneki, Dworczyk przekazał, że w tej chwili praktycznie nie ma żadnych rezygnacji, a stawiennictwo na szczepienia jest niemal stuprocentowe. (PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mok/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -