Dworczyk: rząd będzie kontynuował działania na rzecz wspierania przemian demokratycznych na Białorusi

Zobacz

- Reklama -

Minister przypomniał jednocześnie, że w minionym roku został stworzony fundusz „Solidarni z Białorusią” (ponad 12 mln euro) i są z niego wydatkowane środki na wspieranie wolnych mediów, osób represjonowanych na Białorusi.

„Z inicjatywy premiera Morawieckiego szereg działań zostało podjętych na forum UE, ONZ po to właśnie, żeby walczyć o wolność Białorusi, o demokrację na Białorusi” – mówił szef KPRM.

Dworczyk wyraził zadowolenie, że również studenci w Polsce włączają się w tego rodzaju inicjatywy. Wskazywał też na działający od 2006r. program Konstantego Kalinowskiego w ramach którego ponad 1700 studentów i pracowników naukowych z Białorusi otrzymało wsparcie i mogło studiować w Polsce.

„W zeszłym roku znacząco powiększyliśmy środki na ten cel” – zaznaczył szef KPRM. „Mamy nadzieję, że jak najszybciej ten fundusz przestanie być potrzebny, podobnie jak inne środki dlatego, że Białoruś stanie się w pełni demokratycznym i suwerennym krajem” – powiedział Dworczyk.

Przewodniczący Zarządu Krajowego NZS Krzysztof Białas zaapelował do wszystkich liderów politycznych UE i partii europejskich ws. białoruskich studentów. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Mieczysław Rudy

rbk/ rud/ par/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -