Ekolodzy: 1 lipca poznamy zwycięzcę internetowego plebiscytu Drzewo Roku

Udostępnij

“Szesnastka kandydatów, wyłoniona spośród ponad 40 zgłoszeń, to drzewa szczególnie doceniane i lubiane przez społeczności lokalne, a także ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy chronić i szanować” – podkreślił lider stowarzyszenie Klub Gaja Jacek Bożek.

Organizatorzy konkursu podali, że internetowe głosowanie na stronie www.drzeworoku.pl potrwa do końca czerwca. Tam też można zobaczyć wszystkich kandydatów.

“W tym roku ostatni tydzień plebiscytu jest tajny. Do ostatniej chwili nie będziemy widzieli, ile głosów mają poszczególne drzewa. Laureata ogłosimy 1 lipca. Będzie on reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim Tree of the Year w 2023” – powiedział Jacek Bożek.

W czwartek prowadził dąb Fabrykant z Łodzi z ponad 4 tys. głosów. “Jest to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce. Jeden z jego konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów. Wiosną przyciąga do siebie tłumy ludzi, którzy chcą oglądać jego majestat zatopiony w morzu błękitnych kwiatów śnieżników i cebulic” – podał Bożek.

W ub.r. tytuł Drzewa Roku otrzymał dąb Dunin zwany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej. Rośnie w Przybudkach na Podlasiu. W lutym br. tryumfował w plebiscycie Tree of the Year 2022.

Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią projektu Święto Drzewa Klubu Gaja. Promuje postawy poszanowania przyrody i konieczność ochrony jej obiektów oraz pokazuje przykłady silnych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Likwidacja spółki handlowej krok po kroku

Nieustanne zmiany przepisów powodują, że trudno mówić o stabilności...

Zmiany w Polskim Ładzie dla samotnych rodziców

Wchodząca w życie z dniem 1 lipca nowelizacja Polskiego...
- Reklama -