Eksperci protestują przeciw komercyjnej hodowli ośmiornic do konsumpcji

Udostępnij

Hodowla głowonogów przez międzynarodową firmę Nueva Pescanova ma rozpocząć się po wydaniu oceny środowiskowej i odpowiednich zezwoleń przez regionalny rząd Wysp Kanaryjskich, wspólnoty autonomicznej Hiszpanii. Firma planuje produkować ponad 3 tys. ton mięsa ośmiornic rocznie; pierwszą partię chce wypuścić na rynek w 2023 r.

Według organizacji na rzecz ochrony środowiska hodowla tych zwierząt może przyczynić się do rozprzestrzenienia się nieznanych patogenów i chorób w ekosystemie morskim. Eksperci podkreślają, że firma nie przeprowadziła badań w sprawie “biologicznych interakcji” ani nie przewidziała “zabezpieczeń w celu ochrony lokalnego środowiska i zdrowia publicznego lokalnej społeczności”.

„Brakuje informacji na temat środków kontroli jakości ujęć wody, zabiegów mikrofiltracji i zrzutów do morza” – głosi dokument.

Eksperci wskazują na problemy związane z karmieniem hodowlanych głowonogów. „Wymagają diety mięsożernej, opartej na niezrównoważonych praktykach połowowych wywierających presję na ograniczone zasoby morskie” – zaznaczają.

Ponadto, jak ustalili, brakuje przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Powołując się na badania, eksperci przypominają, że „ośmiornice mają zdolność postrzegania, odczuwania bólu, reakcji emocjonalnych; mają pamięć długo- i krótkotrwałą, złożone funkcje poznawcze i uczą się społecznie”. „Warunki hodowli przemysłowej narażą te zwierzęta na życie w cierpieniu” – twierdzą.

Ponad 100 sygnatariuszy pisma potępiło projekt i zwróciło się do rządu kanaryjskiego o jego odrzucenie.

Źródło:PAP

Zobacz

Młode orły przednie wkrótce opuszczą swoje gniazda w Karpatach

W lipcu co najmniej dziewięć orłów przednich opuści gniazda w Karpatach. Cztery w Beskidzie Niskim i Górach Sanocko-Turczańskich, dwa w gnieździe w Pieninach oraz po jednym młodym w Bieszczadach, Beskidzie Sądeckim i Beskidzie Żywieckim.

Rosja po raz pierwszy od czasu rewolucji bolszewickiej nie spłaciła długu zagranicznego

Federacja Rosyjska po raz pierwszy od ponad stu lat, czyli od czasu obalenia ostatniego cara Mikołaja II i rewolucji bolszewickiej w 1917 roku nie wywiązała się ze spłaty zagranicznego długu. W nocy z niedzieli na poniedziałek upłynął termin 30-dniowej karencji w spłacie odsetek, która pierwotnie miała nastąpić 27 maja.
- Reklama -