Ekspert: nigdy nie osiągniemy zbiorowej odporności

Zobacz

- Reklama -

Naukowiec z uniwersytetu w Mediolanie powiedział agencji prasowej Adnkronos, że nie uda się doprowadzić do wyzerowania szerzenia się koronawirusa.


„Nie zdołamy tego zrobić, bo choroba stanie się endemiczna, zaś nam uda się bardzo obniżyć jej występowanie, a zatem koegzystować z wirusem. To zaś zrobimy w ciągu dwóch – trzech miesięcy”- podkreślił Pregliasco.

Zaznaczył następnie, odnosząc się do celów wyznaczanych przez Światową Organizację Zdrowia: „Także po zaszczepieniu 80 procent populacji choroba będzie prawie wygaszona, ale nigdy nie dojdziemy do wyzerowania krążenia wirusa”.

Według eksperta także po zaszczepieniu osób starszych i chorych pozostanie liczba ludzi młodych, którzy nadal będą aktywnymi ogniwami łańcucha zakażeń.

„Dzięki szczepieniom możemy mówić o koegzystencji z wirusem przez lata w nadziei, że będzie ona cywilizowana”- oświadczył Fabrizio Pregliasco.

Wyraził jednocześnie opinię, że podawana liczba niespełna 4 milionów osób już wyleczonych z zakażenia jest faktycznie dwa razy wyższa, bo nie zostały one zarejestrowane podczas pierwszej fali pandemii.

Dotychczasowy bilans kampanii szczepień we Włoszech to 30,7 miliona podanych dawek. 10,1 mln osób zakończyło już szczepienia; to 17 procent ludności.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -