Ekspert: po wakacjach stopy procentowe powinny jeszcze wzrosnąć

Udostępnij

W czwartek Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe NBP o 50 pkt bazowych. Główna stopa NBP, referencyjna, wzrosła z 6 do 6,5 proc. Była to dziesiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu.

Komentując decyzję RPP analityk zauważył, że ostatni raz stopa referencyjna była na takim poziomie w 2005 r. Podkreślił, że skala podwyżki jest zaskoczeniem – rynek spodziewał się wzrostu o 75 punktów bazowych, a nawet więcej.

Ziruk zwrócił uwagę, że najciekawszym elementem komunikatu po posiedzeniu RPP była rewizja projekcji wzrostu gospodarczego i inflacji. Obecnie środek przedziału inflacji prognozowanego z 50–procentowym prawdopodobieństwem na 2022 r. to 14,3 proc. wobec 10,8 proc. w projekcji z marca. W przypadku kolejnych dwóch lat to odpowiednio 12,5 proc. i 4,1 proc. Środek prognozowanego przedziału dla wzrostu PKB to 4,7 proc. w 2022 r., 1,3 proc. w 2023 r. i 2,3 proc. w 2024 r.

“Rok 2023 r. rysuje się dość pesymistycznie. Bardzo możliwe, że obniżenie tempa podwyżek stóp procentowych ma odzwierciedlać zmianę oczekiwań dotyczących wzrostu gospodarczego” – stwierdził ekspert.

Zauważył też, że w komunikacie RPP nastąpiła niewielka zmiana tonu w kontekście złotego. Obecnie napisano, że „obniżaniu inflacji sprzyjałoby także umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki”. Wcześniej użyto sformułowania „powinno sprzyjać” i „będzie spójne”. Zdaniem analityka, taka zmiana może sugerować pewną wątpliwość, czy złoty się umocni.

W ocenie Ziruka po wakacjach stopy procentowe powinny jeszcze wzrosnąć, jednocześnie istotnie wzrosła niepewność, jak będzie kształtować się polityka pieniężna za dwa miesiące i dalej. “RPP zmniejszyła tempo podnoszenia stóp procentowych, i do wyższego już raczej nie wróci, ale na tym etapie trudno określić, kiedy zakończy cykl. Dużo zależeć będzie od napływających danych” – zaznaczył ekspert.

W piątek o godz. 15 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Świętokrzyskie: Zamknięcie basenu, ograniczenia w oświetleniu ulic, wyłączanie iluminacji

Czasowe zamknięcia basenu, ograniczenia w oświetleniu ulic i wyłączanie iluminacji budynków – to pomysły włodarzy gmin z woj. świętokrzyskiego na ograniczenia zużycia energii. Ceny poszybowały w górę, ograniczenia są nieuniknione - podkreślają samorządowcy.

Terapia lodami w trakcie chemioterapii? “Zamiast leczyć zapalenie śluzówek, można mu zapobiec”

Lody, stosowane u pacjentów po chemioterapii, mających uszkodzoną śluzówkę, zmniejszają cierpienie chorego i ryzyko powikłań - powiedział PAP doktor Emilian Snarski, hematolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dodał, że chciałby, aby taka terapia była szeroko stosowana.
- Reklama -

REKLAMA