Ekspert: w 2022 roku nie będzie wyprzedaży rocznika, będą za to podwyżki cen nowych aut

Udostępnij

Jak wskazał Knitter w rozmowie z PAP, nie będzie zwyczajowej „wyprzedaży rocznika” i dotyczy to wszystkich segmentów rynku. “Place dealerskie są puste i nie ma czego wyprzedawać” – powiedział. Wyjaśnił, że ta sytuacja jest efektem opóźnień w produkcji samochodów, które dotykają odbiorców aut na całym świecie.

Według eksperta drugą przyczyną braku wyprzedaży rocznika jest zmiana polityki cenowej producentów. “W ramach wyprzedaży rocznika, dealerzy oferowali w minionych latach rabaty sięgające nawet 20-25 proc. ceny wyjściowej pojazdu. Dziś sprzedawcy albo w ogóle nie udzielają rabatów, albo są one minimalne” – wskazał.

Knitter zwrócił uwagę, że dla klientów cena nie jest już najważniejszym kryterium wyboru samochodu. “Ważniejszy jest dziś, czas oczekiwania na auto” – zaznaczył.

Dodał, że w mediach pojawiają się reklamy marek motoryzacyjnych zachęcające do udziału w rzekomej wyprzedaży rocznika, choć nie ma ich wprawdzie tak dużo, jak w poprzednich latach. “Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to jedynie zabieg marketingowy z wykorzystaniem chwytliwego hasła +wyprzedaż rocznika+, który de facto jest ofertą zamówienia nowego auta, na które – biorąc pod uwagę uśredniony czas realizacji zamówień – trzeba będzie poczekać ok. pół roku” – wyjaśnił.

Jak zaznaczył, w 2022 roku samochody podrożeją. “Spodziewam się wzrostu średnio o ok. 15-20 proc. w ciągu 12 miesięcy oraz utrzymania ograniczeń w produkcji, która potrwa przynajmniej do końca 2022 roku” – szacuje ekspert. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ skr/

Źródło:PAP

Zobacz

Nanotechnologia w produkcji żywności

Świadomość konsumentów w związku z decyzjami zakupowymi jest coraz...

GPW: rekordowy udział inwestorów zagranicznych w obrotach na głównym rynku akcji w I połowie br.

W I półroczu tego roku inwestorzy zagraniczni wygenerowali 63 proc. obrotów na głównym rynku akcji GPW. To najwyższy udział za pierwsze półrocze w ciągu ostatniej dekady – podała Giełda Papierów Wartościowych w piątkowym komunikacie.
- Reklama -

REKLAMA