Eksport gazu Gazpromu spadł do najniższego poziomu – Bloomberg

Udostępnij

Gazprom eksportował średnio 307 milionów metrów sześciennych dziennie do krajów spoza byłego Związku Radzieckiego w pierwszych 15 dniach czerwca, co oznacza spadek o 13 proc. w porównaniu z majem – wynika z obliczeń Bloomberga opartych na danych opublikowanych w środę.

Do tej pory w tym roku gazowy gigant wysłał 65,6 mld m sześc. do kluczowych klientów zagranicznych, co oznacza spadek o 29 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Gazprom powtórzył, że dostarcza gaz zgodnie z potwierdzonymi zamówieniami klientów.

Państwowa firma poinformowała we wtorek, że zmniejszy przepływy w gazociągu Nord Stream, kluczowym szlaku gazowego zaopatrującym Europę, o 40 proc. w porównaniu z pierwotnym planem, ponieważ niemiecka firma Siemens Energy AG nie zwróciła części sprzętu pompującego do wejścia rurociągu po naprawie. Niemiecka firma podała, że sprzęt nie mógł zostać odesłany z Kanady z powodu sankcji nałożonych na Rosję.

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział w środę, że jego zdaniem decyzja Gazpromu o odcięciu przepływu gazu przez Nord Stream była „umotywowana politycznie”, nie wynikała z powodu problemów technicznych, jak stwierdziła rosyjska firma.

Włoska Eni SpA poinformowała również w środę, że Gazprom odciął część dostaw gazu do Włoch, powołując się na komunikat rosyjskiego koncernu. Rzecznik Eni podał, że redukcja wynosi około 15 proc. całkowitych przepływów z Rosji do Włoch. Gazprom nie podał żadnego powodu swojej decyzji. Włoska firma zapewniła, że monitoruje rozwój sytuacji.

Gazprom wstrzymał dostawy gazu do klientów w Polsce, Bułgarii, Finlandii, Holandii i Danii, a także dostawy do Niemiec w ramach kontraktu z Shell Energy Europe, po tym jak firmy odmówiły spełnienia żądania prezydenta Władimira Putina dotyczącego zapłaty za paliwo w rublach. Kreml podał wcześniej, że nie oczekuje dalszych odcięć podaży, ponieważ wszyscy pozostali klienci zastosowali się do żądania zapłaty w rublach.

Europa i Turcja razem stanowią największy rynek eksportu rosyjskiego gazu, a w ubiegłym roku dostawy Gazpromu zaspokoiły 30 proc. zapotrzebowania regionu na to paliwo. W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Unia Europejska pracuje nad zmniejszeniem swojej zależności od dostaw z Moskwy, a przejście Kremla na rozliczenie w rublach przyspiesza tę transformację.

Według wyliczeń Bloomberga do tej pory dzienna produkcja gazu Gazpromu w czerwcu wyniosła średnio 973 mln metrów sześciennych, co oznacza spadek o ponad 16 proc. od maja. Jak pokazują dane, jest to również najniższa średnia dzienna od sierpnia 2016 roku. Rosyjski gigant gazowy wypompował 226 mld metrów sześciennych paliwa od początku 2022 roku, czyli o 6,4 proc. mniej niż rok temu.

Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Endex Dutch TTF) rosną o 4 proc., do 103 euro za MWh. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Wielka Brytania, USA, Kanada i Japonia wprowadzają zakaz importu rosyjskiego złota

Wielka Brytania, USA, Kanada i Japonia wspólnie wprowadzają zakaz importu rosyjskiego złota, aby zwiększyć presję na reżim prezydenta Władimira Putina w związku z wojną na Ukrainie - poinformował w niedzielę rano brytyjski rząd.

Jarosińska-Jedynak: partycypacja społeczna to kluczowy element tworzenia dobrych rozwiązań w miastach

Partycypacja społeczna to kluczowy element tworzenia dobrych rozwiązań w miastach – mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas niedzielnej sesji otwierającej zgromadzenia na Światowym Forum Miejskim (WUF11) w Katowicach.
- Reklama -