Europosłowie PO grożą polskiemu ministrowi sprawiedliwości odpowiedzialnością karną

Zobacz

- Reklama -

Szef delegacji PO-PSL Andrzej Halicki (PO) powiedział na widekonferencji, że w Polsce dochodzi do „zlikwidowania ostatniej demokratycznej instytucji”. „Mówię o orzeczeniu (Trybunału Konstytucyjnego – PAP) i funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich” – dodał.

„Chcę powiedzieć – w imieniu polskiej delegacji- że przygotujemy z prawnikami odpowiedni dokument prawny, aby rozpocząć procedurę odpowiedzialności karnej wobec (ministra sprawiedliwości – PAP) Zbigniewa Ziobro”.

Halicki dodał, że nie ma wątpliwości, że „czeka nas procedura, której kolejnym krokiem są sankcje”. „Czy to będzie art. 7, czy to będzie spodziewane orzeczenie TSUE – gdzie mogą nastąpić bardzo poważne kary finansowe – to ta arogancja i nonszalancja ma nie tylko szkodę wizerunkową dla Polski, ale także bardzo wymierny kształt” – powiedział, dodając, że może dojść do zablokowania funduszy unijnych dla Polski.

Europoseł Radosław Sikorski (PO) powiedział, że obecnie przebywa w USA, gdzie – jak poinformował – spotkał się z wysokimi przedstawicielami administracji amerykańskiej i Kongresu.

„Co prawda polityka wobec Polski nie została jeszcze doprecyzowana, bo Polska powiedzmy sobie szczerze nie jest priorytetem, ale idzie to w stronę tego, iż USA podkreślą, że NATO jest sojuszem demokracji i kraje muszą wybrać, czy są w sojuszu z innymi demokracjami (…), czy chcą być jakimś terenem ziemi niczyjej” – powiedział. Dodał, że „te pytania zostaną jasno zadane Turcji, Węgrom i Polsce”.

„Polska zrobiłaby dobrze, gdyby zawczasu zastanowiła się, jakie ma pole manewru i jak powrócić do roli jednego z najbliższych, przynajmniej ideowo, sojuszników USA” – dodał. Zaznaczył, że spodziewa się, że USA w pewnym momencie przekażą, iż „jeśli Polska chce, aby gwarancje amerykańskie był tak twarde, jak sobie życzy i aby obecność amerykańska w Polsce wzrastała, to powinna swoje konflikty o praworządność z Komisją Wenecką, z Komisją Europejska, z Parlamentem Europejskim, z Unią Europejską rozwiązać”. Dodał, że ma nadzieję, iż polskie władze wybiorą właściwą drogę.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ tebe/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -