- Reklama -

Facebook w walce z rakiem

Zobacz

- Reklama -

System, opracowany przez Facebook AI Research i Helmholtz Zentrum w Monachium (Niemcy) jest uważany za pierwszy łatwy w użyciu model sztucznej inteligencji, zdolny oszacować działanie różnych leków w organizmie. Może to przyspieszyć odkrywanie nowych metod leczenia chorób takich jak nowotwory. „Badania nad nowymi lekami często trwają pół dekady” – powiedział Fabian Theis z Helmholtz Zentrum, jeden z autorów pracy.

Według jej twórców nowa sztuczna inteligencja może przewidzieć sposób, w jaki leki oddziałują ze sobą w komórkach szybciej niż istniejące metody, umożliwiając szybsze odkrywanie nowych, skutecznych kombinacji leków na przykład na nowotwory. Sztuczna inteligencja rejestruje i ocenia, jak poszczególne komórki zmieniają się w odpowiedzi na leczenie określonym zestawem leków. Takie podejście mogłoby teoretycznie pomóc w walce z guzami nowotworowymi, które różnią się w zależności od osoby i reagują inaczej na to samo leczenie.

AI bierze pod uwagę liczne zmienne, w tym rodzaj leku, w połączeniu z czym jest on stosowany, dawkowanie, czas przyjęcia leku i typ komórki, do której jest skierowany. Następnie może wykorzystać te informacje do przewidzenia działania leku w kombinacjach, których jeszcze nie obserwowała.

Jak zaznaczają twórcy AI, ludzie nie są zdolni do samodzielnego prowadzenia tak skomplikowanych porównań: gdyby udostępniono im pulę 100 różnych leków i poproszono o wybranie pięciu do podania w trzech różnych dawkach – co nie jest rzadkością w leczeniu nowotworów – mogłoby być 19 miliardów możliwych schematów leczenia.

Zespół przetestował przewidywania sztucznej inteligencji w porównaniu ze znanymi kombinacjami leków i odkrył, że AI była w stanie dokładnie przewidzieć reakcje komórek z ponad 90 proc. dokładnością. Im więcej leków wprowadzono do modelu, który sztuczna inteligencja widziała wcześniej, tym lepsze były wyniki.

„Facebookowa” sztuczna inteligencja zostanie udostępniona jako narzędzie typu open source do wykorzystania i rozwijania przez społeczność naukową.

Sceptycy zwracają uwagę, że AI nie przewiduje, czy komórka przeżyje, czy umrze, ale raczej przewiduje zmiany w RNA, zatem może pokazać, jak reaguje wnętrze komórki, ale niekoniecznie pozwoli to ustalić, czy pacjent przeżyje leczenie. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -