Finlandia: Rząd przygotowany na możliwe odcięcie dostaw gazu przez Rosję

Udostępnij

Spółki energetyczne mogą zamienić gaz na inne dostępne na rynku paliwa lub już to zrobiły – podkreślono w komunikacie.

W Finlandii niemal 100 proc. zużywanego gazu pochodzi z Rosji (w tym surowiec dostarczany przez Estonię), jednak gaz stanowi jedynie ok. 5 proc. ogólnego zapotrzebowania na energię w kraju. Jedynie ok. 30 tys. gospodarstw domowych korzysta z gazu, ale duża część z nich nie zużywa go do celów grzewczych. Gaz ziemny ma znaczenie przede wszystkim dla różnych procesów przemysłowych w kraju, w tym przemysłu drzewnego, stalowego czy branży spożywczej.

Fiński dziennik “Iltalehti” podał, że kluczowi politycy w kraju mieli zostać poinformowani, że możliwe odcięcie gazu przez Rosję ma nastąpić w piątek, w ramach odwetu za czwartkową deklarację władz o gotowości kraju do przystąpienia do NATO.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję Reutera, zaprzeczył temu i nazwał podobne doniesienia “kaczką dziennikarską”. Zapewnił, że Gazprom jest wiarygodnym dostawcą i dostarcza gaz dla różnych odbiorców, w tym krajów członkowskich NATO.

W ostatnim czasie rząd Finlandii zdecydował o znaczącym zwiększeniu krajowej produkcji biogazu oraz wykorzystania go w transporcie ciężkim. W kwietniu władze rozpoczęły też współpracę z Estonią w celu realizacji dostaw gazu ziemnego drogą morską.(PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Kraków: rektorzy szkół wyższych przyjęli deklarację w sprawie czystego powietrza

Apel o pełne wdrożenie przepisów uchwał antysmogowych w woj. małopolskim to główny zapis deklaracji, przyjętej przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Chodzi o wprowadzenie regulacji, które czystym powietrzem pozwolą oddychać nie tylko mieszkańcom metropolii, ale też mniejszych gmin.

Transakcje na rynku magazynów chwilowo zwolniły. Jakie są perspektywy?

Po rekordowym 2021 roku aktywność inwestorów na polskim rynku...
- Reklama -