Fogiel: z bólem przyjmujemy decyzje prezydenta USA dot. Nord Stream 2

Zobacz

- Reklama -

W minionym tygodniu Departament Stanu USA powiadomił w raporcie dla Kongresu, że zmienił swoje poprzednie stanowisko i zniósł sankcje wobec firmy Nord Stream 2 AG, prowadzącej budowę drugiej części tego rurociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, oraz Matthiasa Warniga, jej szefa. Motywował to „względami bezpieczeństwa narodowego”.

Fogiel w Programie Pierwszym Polskiego Radia pytany o „jawne przyzwolenie” prezydenta USA Joe Bidena na dokończenie Nord Stream 2, stwierdził, że z „bólem przyjmujemy te wypowiedzi i decyzje prezydenta Stanów Zjednoczonych, ponieważ uważamy, że tu jednak kwestia utrzymania sankcji byłaby istotna”.

„Niezmiennie stoimy na stanowisku, że budowa tego gazociągu jest daniem Rosji broni do ręki; broni gazowej, energetycznej, która będzie wykorzystywana – nie raz tak było – również w kwestiach politycznych” – ocenił. Jak dodał, każdy kto na to przyzwala, bierze na siebie odpowiedzialność za późniejsze konsekwencje.

Budowa rurociągu rozpoczęła się za kadencji administracji poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa w 2018 roku. Stała się głównym źródłem tarć między USA a Niemcami.(PAP)

rbk/ itm/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -