Francja dopuszcza do użytku szczepionkę przeciw koronawirusowi firmy Novavax

Udostępnij

Szczepionka Novavax, której nazwa rynkowa brzmi Nuvaxovid, oraz dostępny już dla osób powyżej 55. roku życia preparat firmy Janssen będą rozwiązaniem dla osób, które nie mogą lub nie chcą skorzystać ze szczepionek wyprodukowanych w technologii mRNA, jak Pfizer czy Moderna – poinformował HAS.

Jednak HAS zaleca, aby w ramach pierwsze dwóch dawek szczepionki przeciw koronawirusowi stosować w miarę możliwości te, które oparte są na technologii mRNA, ponieważ są bardziej skuteczne.

Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Omikron koronawirusa HAS podkreśla, że należy wykorzystać preparaty Nuvaxovid i Janssen do szybkiego, wstępnego zaszczepienia osób, które nie zdecydowały się na nowocześniejsze preparaty, aby “uzupełnić ochronę (…) tych osób i przyspieszyć kampanię szczepień dawką przypominającą”.

Resort zdrowia zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że pierwsze dostawy Nuvaxovidu trafią do Francji na początku lutego.

Komisja Europejska dopuściła do obrotu w UE szczepionkę Novavaxu 21 grudnia. Wcześniej Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła w przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie Nuvaxovidu do obrotu w celu zapobiegania infekcji koronawirusem u osób w wieku powyżej 18 lat.

Nuvaxovid to piąta szczepionka zalecana w UE do zapobiegania Covid-19.

Działania niepożądane obserwowane podczas stosowania Nuvaxovidu w badaniach były zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu. Najczęstsze z nich to ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból mięśni, ból głowy, ogólne złe samopoczucie, ból stawów oraz nudności lub wymioty.(PAP)

fit/ akl/

arch.

Źródło:PAP

Zobacz

Gaz ziemny w czwartek po południu w Europie drożeje 1,76 proc.

W czwartek ok. godz. 17.30 gaz ziemny w kontraktach wrześniowych w holenderskim hubie TTF drożeje o 1,76 proc., do 209 euro za MWh. Rośnie też cena gazu ziemnego w kontraktach październikowych o 2,48 proc., do 213,67 euro za MWh.

Fitch umieścił Viability Rating banku BNP Paribas Bank Polska na liście obserwacyjnej

Agencja ratingowa Fitch Ratings umieściła Viability Rating ("VR") banku BNP Paribas Bank Polska ("bbb-") na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym, w związku z wprowadzonymi niedawno wakacjami kredytowymi - poinformował bank w piątkowym komunikacie.
- Reklama -

REKLAMA