- Reklama -

Francja: Macron ogłosił stworzenie pakietu psychiatrycznego dla dzieci z depresją

Zobacz

- Reklama -

Macron w środę spotkał się z psychiatrami dziecięcymi, według których wiele dzieci i młodzieży cierpi na zaburzenia psychiczne w czasie pandemii koronawirusa. Zaburzenia odżywiania, odmowa nauki w szkole, depresja to niektóre z objawów, wymienionych przez lekarzy.

„Dziś mamy problem, dotykający nasze dzieci i młodzież, który jest dodatkowym zjawiskiem do epidemii” – oświadczył szef państwa.

Pakiet pozwoli na 100-procentową refundację 10 sesji u psychologa dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 17 lat – podaje agencja AFP.

Prezydent Macron na spotkaniu zapytał leczącego się psychiatrycznie nastolatka w szpitalu, czego najbardziej się boi. „Nowego zamknięcia z powodu Covid-19” – odpowiedział nastolatek hospitalizowany z powodu depresji.

Korzystanie z pomocy w nagłych wypadkach psychiatrycznych wzrosło o 40 proc. w 2020 r. we Francji, a 40 proc. rodziców zadeklarowało, że zauważyło u swojego dziecka oznaki niepokoju podczas pierwszego lockdownu, w szczególności z powodu braku relacji społecznych.

W połowie stycznia prezydent rozmawiał już z psychiatrami dziecięcymi, którzy zaalarmowali go o pogorszeniu się stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży od początku epidemii.

Na początku grudnia czterech znanych psychiatrów i psychoanalityk wezwali rząd do podjęcia natychmiastowych działań, aby wszyscy Francuzi, którzy tego potrzebują, mogli uzyskać dostęp do opieki psychiatrycznej.

Według badań, w ciągu ostatniego roku odsetek Francuzów zgłaszających lęk lub depresję gwałtownie wzrósł, dotykając prawie jedną trzecią (31 proc.) populacji.

Na początku kwietnia rząd rozpoczął kampanię społeczną, aby zachęcić Francuzów do rozmów o swoim stanie psychicznym i przypomnieć o istnieniu infolinii psychologicznej.

Tymczasem we Francji w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 43 505 osób. W szpitalach zmarło 297 chorych. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosi 99 805 – podała w środę Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Do szpitali przyjęto 2 072 chorych, 441 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych zmniejszyła się jednak o 358 i wynosi 30 868. Na oddziałach intensywnej terapii obecnie leczonych jest 5 902 chorych, o 50 mniej niż we wtorek.

Odsetek testów na koronawirusa z wynikiem pozytywnym wzrósł do 9,2 proc.

Od początku kampanii szczepień pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19 zaszczepiono 11 631 742 osoby (tj. 17,4 proc. populacji i 22,1 proc. dorosłych), a 4 117 558 również drugą (6,1 proc. populacji i 7,8 proc. dorosłych). W ciągu ostatniej doby wykonano łącznie 431 330 szczepień, z czego 291 178 pierwszą dawką, a 140 152 również drugą.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ jo/ zm/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -