Francja/ Media: energetyka jądrowa uzależniona od importu uranu z czterech krajów

Udostępnij

Aby eksploatować 56 reaktorów jądrowych rozmieszczonych w 18 elektrowniach, koncern EDF musi importować średnio od 8 tys. do 10 tys. ton uranu rocznie, ponieważ od lat 90. Francja nie wydobywa uranu na swoim terytorium.

Między 2005 a 2020 rokiem zdecydowana większość ze 138 230 ton uranu importowanego do Francji pochodziła z Kazachstanu – 27 748 ton (20,1 proc.), Australii – 25 804 (18,7 proc.), Nigru – 24 787 (17,9 proc.) i Uzbekistanu – 22 197 (16,1 proc.).

„Prawie 44 proc. zasobów uranu znajduje się w krajach OECD”, co chroni francuski import przed geopolitycznym szantażem” – pisze „Le Monde”, cytując Philippe’a Knoche’a, dyrektora wydobywającej uran firmy Orano.

“Zdarza się jednak, że strategiczne kontrakty z tymi państwami są niepewne, jak pokazuje niedawny przykład anulowania przez Australię kontraktu na dostawę francuskich okrętów podwodnych. Natomiast Kazachstan, Niger i Uzbekistan nie są przykładami państw stabilnych politycznie” – przypomina dziennik.

Źródło:PAP

Zobacz

Minister Moskwa dla “Rz”: Węgla z importu i krajowych kopalń będzie więcej

Węgla z importu i krajowych kopalń będzie więcej, podobnie jak nowych dodatków osłonowych. Mają one pojawić się we wrześniu. Już teraz to koszt około 35 mld zł – mówi "Rzeczpospolitej" Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Zdymisjonowany prezes spółki NJGT nie będzie również szefem Taurona Wytwarzanie

Sebastian Gola, zdymisjonowany prezes spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT), odpowiedzialnej za eksploatację bloku o mocy 910 MW w Jaworznie, nie będzie również prezesem spółki Tauron Wytwarzanie, skupiającej konwencjonalne aktywa wytwórcze Taurona - wynika z informacji Grupy.
- Reklama -

REKLAMA