Francja nie jest już wiodącym eksporterem netto energii elektrycznej w Europie

Udostępnij

Francja straciła pierwsze miejsce jako eksporter netto energii elektrycznej między styczniem a czerwcem 2022 r. Wyprzedziła ją Szwecja – wynika z raportu analityków danych energetycznych EnAppSys, opublikowanego w środę.

Francja „z eksportera netto na początku roku stała się importerem netto”. To zjawisko tłumaczone jest „problemami strukturalnymi z elektrowniami nuklearną”. Sytuacja „nie wykazuje oznak szybkiej poprawy” – stwierdził dyrektor EnAppSys BV Jean-Paul Harreman.

Oprócz fali upałów, która wymusiła wyłączenie niektórych elektrowni, takich jak Tricastin w departamencie Drome, z powodu wysokich temperatur wód rzek, reaktory francuskie borykają się z problemami korozji, co doprowadziło do wyłączenia 12 z funkcjonujących 56.

W rankingu eksporterów netto dominują kraje Europy Północnej ze Szwecją, która od stycznia do czerwca wyeksportowała 16 terawatogodzin (TWh), głównie do Finlandii i Danii. Niemcy wysłały natomiast do swoich sąsiadów 15,4 TWh energii elektrycznej – wynika z raportu.

Włochy pozostają wiodącym importerem z 22 TWh pochodzącymi głównie ze Szwajcarii i Francji.

Źródło:PAP

Zobacz

Slack wprowadził nowe funkcje. “Ta przewaga jest godna pozazdroszczenia”

Po wprowadzeniu przez Slacka różnych funkcji na swojej flagowej...

MSWiA wpisało na listę sankcyjną spółkę Gazprom Export LLC

Resort spaw wewnętrznych i administracji wpisał na listę sankcyjną spółkę Gazprom Export LCC. Jak dodano chodzi m.in. o zamrożenie wszystkich środków finansowych na terenie Polski - depozytu zabezpieczającego umowę z Gaz-System.
- Reklama -

REKLAMA