Francja: policja zatrzymała trzy osoby z otoczenia napastnika z Rambouillet

Zobacz

- Reklama -

Śledczy przeszukali dom 37-letniego nożownika w Rambouillet pod Paryżem, a także dom osoby, która go przyjęła po jego przyjeździe do Francji w 2009 roku.

Śledztwo w sprawie zabójstwa policjantki prowadzi prokuratura antyterrorystyczna. Z jej ustaleń wynika, że ostatnią stroną wyświetlaną w telefonie napastnika był film nawiązujący do dżihadu – podały AFP i tygodnik „Le Point”.

Sprawca zamachu pracował jako dostawca. Jego zezwolenie na pobyt czasowy we Francji było ważne do 25 grudnia 2021 roku – poinformowała stacja BFM TV. Nie był on wcześniej znany policji jako osoba zradykalizowana.

W momencie ataku nożownik krzyczał „Allahu akbar” i zadał ofierze dwa ciosy nożem w szyję. Kobieta zmarła od ran, dusząc się krwią. Nie była uzbrojona. 49-letnia funkcjonariuszka policji Stephanie M. była matką dwójki dzieci w wieku 13 i 18 lat.

„Mam wrażenie, że jesteśmy w stanie wojny” – mówi dziennikowi „Le Figaro” mieszkanka Rambouillet. „Dziś po południu nie mogłem dojechać do domu, ponieważ wszystko było zamknięte” – powiedział gazecie inny mieszkaniec, 86-letni Michel.

„Policja kazała mi zostawić samochód i iść do domu. To smutne, co się stało, przypomina mi to wojnę algierską, kiedy widzę te patrole. Nie ma nic gorszego niż wojna, a kiedy widzę, że można tak zabić policjantkę, mam wrażenie, że jesteśmy na wojnie” – dodał.

„Nie rozumiem, jak takie rzeczy mogą się dziać tutaj, w tak spokojnym mieście jak Rambouillet” – powiedziała 61-letnia Louise.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ fit/ mal/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -