Francja: prezydent Macron zarzuca władzom Libanu moralny upadek

- Reklama -

Macron, który jest głównym inicjatorem programu pomocy dla Libanu, powiedział, że klasa polityczna tego państwa jest winna jego dramatycznej sytuacji gospodarczej i „gra na zwłokę” w kwestii wyjaśnienia przyczyn eksplozji, do której doszło 4 sierpnia 2020 roku.

W eksplozji w bejruckim porcie zginęło 214 osób, a ponad 6,5 tys. zostało rannych.

Prezydent Francji, który odwiedził Bejrut dwukrotnie po wybuchu, ocenił, że libańscy politycy nie są w stanie podnieść kraju z upadku, w jakim pogrążył go kryzys ekonomiczny w połączeniu ze skutkami tragedii sprzed roku.

„Kryzys, który przeżywa Liban nie jest ciosem ślepego losu, ani jego fatalnym zrządzeniem. Jest pochodną porażek indywidulanych i zbiorowych (polityków) i niewybaczalnej dysfunkcji (systemu)” – oświadczył Macron, który nakłonił do udziału w konferencji na rzecz Libanu około 40 państw.

Prezydent zapewnił, że Francja skłonna jest udzielić pomocy w wyjaśnianiu przyczyn eksplozji, czego „oczekuje naród libański”.

W konferencji, której współorganizatorem jest ONZ, weźmie udział prezydent USA Joe Biden.

Francja, która jest głównym państwem zabiegającym o pomoc dla swej byłej kolonii, nałożyła niedawno sankcje wizowe na niektórych libańskich polityków, ponieważ w Bejrucie mimo wymagającej natychmiastowego działania sytuacji, nie zdołano ani wyjaśnić przyczyn eksplozji, ani sformować odpowiedzialnego rządu.

Pod koniec lipca prezydent Libanu Michel Aoun powierzył misję utworzenia rządu przedsiębiorcy i miliarderowi Nadżibowi Mikatiemu. Polityk był już dwukrotnie premierem Libanu.

W ubiegłym roku po wybuchu w Bejrucie podczas podobnej konferencji darczyńców zebrano dla Libanu 280 mln dolarów. Macron zapowiedział, że po środowym szczycie zebrane środki zostaną przekazane Bejrutowi bezwarunkowo, ale przyznane mu w 2018 roku 11 mld USD pozostanie nadal zamrożone, do czasu przeprowadzenia w Libanie serii koniecznych reform.

Światowy Program Żywnościowy (WFP) musiał po wybuchu udzielić Libanowi pomocy, by zapobiec niedoborom żywności, a ponieważ domy setek tysięcy ludzi zostały zniszczone, agencja ONZ ds. uchodźców UNHCR udostępniła zapasy namiotów, koców i materacy.

Władze libańskie jako przyczynę eksplozji podają nadal pożar składowanych w porcie niebezpiecznych chemikaliów.

We wtorek Organizacja Human Rights Watch (HRW) oskarżyła władze Libanu o przestępcze zaniechania, naruszenie prawa do życia i zablokowanie lokalnego śledztwa w sprawie eksplozji.

W 126-stronicowym raporcie HRW udokumentowała liczne uchybienia władz Libanu w kwestii bezpieczeństwa i zarządzania niebezpiecznymi chemikaliami od przybycia ich do portu aż do ich eksplozji. Zidentyfikowano dziesiątki urzędników państwowych, celników i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, którzy – według HRW – byli świadomi zagrożeń. (PAP)

fit/ ap/

arch.

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -