- Reklama -

Gawkowski: Lewica nie będzie bawiła się w totalną opozycję; zgoda na ratyfikację powinna być dziś przegłosowana

Zobacz

- Reklama -

Sejm we wtorek na rozpoczętym o godz. 16 dodatkowym posiedzeniu, ma zająć się rządowym projektem ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy. Ratyfikacja tej decyzji przez państwa członkowskie jest konieczna, by Fundusz ten został uruchomiony.

Gawkowski podczas konferencji prasowej przez rozpoczęciem posiedzenia podkreślał, że Lewica stoi po stronie obywatela i interesu Rzeczpospolitej Polskiej. „Miliardy euro, które przez najbliższe kilka lat mogą tutaj w Polsce służyć obywatelom, to odpowiedzialność i mocne słowa: racja stanu” – powiedział.

Poinformował, że jego ugrupowanie rozpoczęło w marcu konsultacje społeczne spotykając się z samorządowcami. „Otrzymaliśmy ponad 350 opinii z całej Polski. Wszystkie jednoznacznie mówiły: rozmawiajcie o tym, aby Fundusz Odbudowy uruchomić, żeby polskie samorządy, polscy obywatele, polskie szpitale, służba zdrowia, edukacja i wiele, wiele innych obszarów mogło z tych pieniędzy skorzystać” – powiedział.

„Lewica nie będzie nigdy bawiła się w totalną opozycję” – zapewniał szef klubu KO. „Przyszliśmy do parlamentu, żeby godnie bronić interesów Lewicy i obywateli, którzy na Lewicę głosowali” – oświadczył.

Zaznaczył, że głosowanie w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE „uświadomiło politykom Lewicy, że nie chodzi o prawicę czy lewicę”. „Upewniło nas w przekonaniu, że stoimy tutaj, aby powiedzieć +tak+ wszystkim Polkom i Polakom z prawa i z lewa, z centrum i tym, którzy nie chodzą na głosowanie, bo Lewica zawsze w trudnych chwilach staje po stronie wartości” – mówił.

Gawkowski powiedział, że „Lewica przyszła do parlamentu, żeby nie łamać sobie kręgosłupa wtedy, kiedy nie trzeba będzie tego robić, bo komuś z opozycji się tak wydaje”. „Nigdy nie byliśmy i nie będziemy antyPiS-em. Zawsze będziemy bronili wartości demokratycznego państwa” – oświadczył.

Zapewnił, że Lewica „była, będzie opozycją, dopóki PiS będzie rządziło w Polsce”. „W takich chwilach jak dzisiaj, odpowiedzialności za Europę i za Polskę, Lewica mówi: +tak+ dla Funduszu Odbudowy, Lewica +tak+ dla odpowiedzialności za państwo, Lewica +tak+ dla setek miliardów euro, które rozbudują polską gospodarkę” – mówił.

Odnosząc się do zawartego w ubiegłym tygodniu porozumienia z rządem dotyczącego Krajowego Planu Odbudowy – w ramach którego rozdysponowane będą środki z Funduszu Odbudowy – polityk przekonywał, że to dzięki jego formacji samorządowcy będą mieli udział w tych środkach na poziomie 30 procent. „To dzięki Lewicy ponad 4 mld złotych będzie na dofinansowanie szpitali powiatowych. To dzięki Lewicy powstanie ponad 70 tysięcy nowych mieszkań. To dzięki Lewicy zapewnione będzie monitorowanie tych pieniędzy, czy zostaną one wydane dla wszystkich, czy dla swoich” – przekonywał.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że „na opozycji w ostatnich dniach padło wiele ciężkich i cierpkich słów”. „Ale my nie będziemy odpowiadać opozycji. My zapraszamy opozycję i z Platformy Obywatelskiej, i z PSL, mówiąc: chodźcie z nami. Musi wygrać rozsądek dla Polski, musi wygrać odpowiedzialność za każde euro i złotówkę sprowadzoną do Polski. Musi wygrać polska racja stanu” – mówił szef klubu Lewicy. „Nie ma wroga na opozycji, jest wspólnota interesów – za Polskę, za Fundusz Odbudowy i za przyszłość dzieci i przyszłych pokoleń” – dodał.

Gawkowski przyznał, że w klubie Lewicy nie będzie dyscypliny.

„Krajowy Plan Odbudowy został wysłany do Brukseli, nic nie można w nim zmienić. Dzisiaj głosujemy ratyfikacją. Ratyfikacja powinna być dzisiaj przegłosowana” – powiedział polityk.

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów z grudnia ub. roku o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski, Marzena Kozłowska, Marta Rawicz

gb/ mzk/ mkr/ mok/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -