Gazprom zamierza od środy obniżyć przepływ gazu w Nord Stream 1 do 20 proc. przepustowości

Udostępnij

Gazprom podał, że kolejna turbina w rurociągu ma zostać wyjęta w celu konserwacji. Koncern od 27 lipca planuje zatrzymać turbinę na swojej tłoczni Portowaja.

Wcześniej było wykorzystywane około 40 proc. przepustowości tego połączenia po wznowieniu w czwartek dostaw gazu z Rosji do Niemiec gazociągiem Nord Stream 1 po trwających 10 dni pracach konserwacyjnych.

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł jednak w ub. tygodniu, że przepustowość może spaść do 20 proc., jeśli turbina do Nord Stream nie zostanie dostarczona, aby zastąpić inne tego typu urządzenie, które prawdopodobnie wymaga naprawy.

Kluczowy element wyposażenia gazociągu Nord Stream 1 znajduje się w Niemczech z powodu opóźnienia w przygotowaniu odpowiednich dokumentów – podała gazeta “Kommiersant”. Wcześniej element ten “utknął” w Kanadzie po rutynowej naprawie.

Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Endex Dutch TTF) są wyceniane wyżej o 12 proc. – po 174,75 euro za MWh. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Projekt: określenie wynagrodzenia dla członków zespołu doradczego ministra edukacji i nauki

Określenie wysokości stawek wynagrodzenia za udział w posiedzeniach zespołu doradczego szefa MEiN i za przygotowanie przez jej członków opinii zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który w czwartek opublikowano w Rządowym Centrum Legislacji.

A co jeśli zabraknie środków na dopłaty do węgla? Soboń ma odpowiedź

Jeśli zabraknie środków na dopłaty do węgla ponad te, które już są zapewnione, pewnie trzeba będzie zabezpieczyć ich więcej - powiedział we wtorek wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że samorządy powinny jak najszybciej uruchomić procedury, aby te środki wypłacać.
- Reklama -

REKLAMA