GDOŚ: kot domowy nie jest inwazyjnym gatunkiem obcym

Udostępnij

“Kot domowy nie występuje na liście krajowej, ani unijnej z wykazem inwazyjnych gatunków obcych (IGO), nie jest więc inwazyjnym gatunkiem obcym stwarzającym zagrożenie dla Polski lub Unii Europejskiej. Kot domowy nie jest objęty zakazami, jakie obowiązują w stosunku do IGO z wymienionych list. Publikacje mówiące o kwalifikacji kota domowego jako IGO wprowadzają opinię publiczną w błąd” – informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska na swojej stronie internetowej.

Dyrekcja tłumaczy, że właściciele kotów nie są zobowiązani do podejmowania działań, jakie są wskazane wskazanych w ustawie o gatunkach obcych m.in. nie muszą uzyskiwać zezwoleń na ich przetrzymywanie. “Kot domowy może też być legalnie, bez stosownych zezwoleń, sprzedawany i kupowany” – zaznaczono.

GDOŚ przypomniała, że należy zwrócić uwagę, że koty domowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla zwierząt dziko żyjących – zwłaszcza dla ptaków. Dlatego – jak podkreślono – nie powinien być wypuszczany przez właścicieli na zewnątrz bez odpowiedniego nadzoru.

Dyrekcja reaguje w ten sposób na doniesienia medialne, w których pojawiały się informacje o zakwalifikowaniu kotów domowych do gatunków inwazyjnych. Przypomniano, że posiadacze inwazyjnych gatunków obcych wskazanych na liście krajowej i unijnej stanowiących zagrożenie dla Polski lub UE zobowiązani są do respektowania określonych przepisów i spełniania w określonych terminach koniecznych wymogów (włącznie z ewentualnym poddawaniem zwierząt eutanazji). Posiadacze IGO muszą liczyć się też z możliwością kontroli.

“Medialne wikłanie kota domowego w sprawę nie jest potrzebne i – jak się okazuje – poskutkowało ogromnym nieporozumieniem” – podkreślono na Facebooku GDOŚ. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Polacy rzucili się na pożyczki – liczba udzielonych pożyczek wzrosła o ponad 1/4

Firmy pożyczkowe udzieliły w sierpniu br. o 27,3 proc. więcej pożyczek w porównaniu do sierpnia 2021 r. - podało Biuro Informacji Kredytowej. Wzrosła również wartość udzielonych pożyczek, o 29,3 proc. rdr.

UOKiK: Inspekcja Handlowa bada rynek dystrybucji węgla kamiennego

Inspekcja Handlowa prowadzi badanie rynku dystrybucji węgla kamiennego i sprawdza praktyki importerów, dystrybutorów i pośredników w sprzedaży, w tym właścicieli składów węgla - informuje UOKiK. Urząd przypomina, że za złamanie przepisów antymonopolowych grozi kara finansowa do 10 proc. rocznego obrotu.
- Reklama -

REKLAMA